Avokadonun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

+5 oy
141 gösterim
14 Mayıs 2017 admin (7,270 puan) sordu

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Orta Amerika ve Meksika da bol miktarda bulunan bir meyvedir. Bir diğer adıyla “Timsah armudu" olarak da bilinmektedir. Besin ve mineral değeri oldukça yüksektir.165 kalorisi olmasına karşın oldukça besleyici ve tok tutan bir meyvedir. Çoğu meyvede olduğu gibi bu meyvede de karbonhidrat bulunmaktadır. A, B12, magnezyum, C vitamini ve kalsiyum açısından zengin bir meyvedir.

 Bu nedenlerden ötürü oldukça faydası bulunmaktadır. Yeşil, erguvani ve kırmızı renkte bulunan üç türü vardır. Türkiye'de en sık yeşil renkli olanı tüketilmektedir. Etli ve büyük olduğundan tek bir tohumu bulunmaktadır. Akdeniz bölgesinde yetiştirilip ılıman bir havada yeşeren, ağaçta yetişen bir meyvedir.

 Avokadonun bilinen faydaları

-Göz için gerekli olan enzimlerin üretilmesine yardımcıdır.

- Besin değeri yüksek olduğundan diyetlerde kullanılmaktadır. Uzun süreli tokluk hissi yarattığından oldukça doğru bir seçimdir.

- Hazımsızlık problemi yaşayanlar için müthiş bir tercihtir. Sindirime katkısı yüksektir. Metabolizmayı hızlandırır. İçinde bulundurduğu doğal yağlardan ötürü kabızlık yaşayanlar için de tercih olabilir.

- Prostat ve mide kanseri üzerinde tescillenmiş bir katkı payı vardır. Yapılan araştırmalara göre avokado tüketen kişilerde kanserin önlendiği ve kanser olan bireylerde de belirtilerin azaldığı gözlemlenmiştir.

-Yeni DNA ve RNA oluşumuna olumlu etkisi vardır.

- Uykusuzluk çekenler için günde bir adet avokado çözüm niteliğindedir.

- Saçlarda müthiş sonuçlar yaratmaktadır. Yıpranmış saçlarda badem yağı ile püresini maske olarak kullandığınızda kısa sürede etki göreceksinizdir. Saç dökülmesi için lavanta yağı ve Hint yağı ile karışım yapıp haftada bir olmak üzere maske yaparsanız bir ay içinde saç dökülmeniz azalacak ve iki üç ay içinde son bulacaktır. Üstelik düzenli kullanımda hem onarım hem de güç kazandıracaktır. Bakımlı ve hacimli saçlar için avokado en doğru seçimdir.

Avokadonun Zararı Varmıdır?

 Bu kadar faydası olan bu meyvenin zararı yok mu? Diye sorabilirsiniz. Elbette ki var. İçtiğimiz suyun bile fazlası zarar iken avokado için de aynısı geçerli. Bu meyveyi hamilelerin tüketmesi önerilmez. Bunun sebebi süt miktarını azaltmasıdır. Buna ek olarak kaşıntı, ciltte kızarıklık ve alerji ortaya çıkabilir.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...