Beyaz Lahananın Faydaları Nelerdir ?

+6 oy
241 gösterim
13 Mayıs 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Beyaz Lahananın Faydaları Nelerdir , Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Turşusu da her zaman sofralarda aranan bir lezzet olmuştur beyaz lahana. Kışın vazgeçilmez sebzesi olan lahana turşusuyla tam bir probiyotik kaynağıdır. İçerisinde C, B ve E vitaminleri vardır ve demir, potasyum, magnezyum açısından zengindir. Bu vitaminlerden dolayı bağışıklık sistemini güçlendirir. Hatta kanserden koruma özelliği de vardır. Beyaz lahana toksik maddelerin vücuttan atılmasıyla kış mevsiminde ister turşu ister dolma şeklinde tüketilebilecek en iyi besindir.

Kış aylarında bağışıklığı güçlendirici özelliğiyle beyaz lahana hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. Eğer zayıflamak için bir diyet listeniz varsa beyaz lahanayı diyetinizden eksik etmemeyi öneririz. Çünkü vücuttan toksinleri arındırıcı etkisiyle ve tok tutucu etkisiyle, gerek karaciğer yağlanmalarına karşı engel teşkil etmesiyle gerek aşırı kilo alımında (obezite dahil) size çok yardımcı olacaktır. Düşük kalorili bir besin olması dolayısıyla da kilo vermenizde size yardımcı olacaktır. Düzenli olarak tüketildiğinde kadınların en çok şikayet ettikleri selülitlerin yok olmasında yardımcı olur.

Bir başka yararı bakımından beyaz lahana, bağırsak, mide ve akciğer kanserlerinin tedavi sürecinde toksinlerden arındırıcı etkisiyle yardımcı olur. Özellikle geçtiğimiz yıllarda da yapılan araştırmalarda prostat kanserine de düşman olduğu görülmüştür. Haftada en az iki kez tüketilmesi gerektiğine dikkat çekiliyor.

İçeriğindeki kükürt sayesinde hazmı kolaylaştırıp bağışıklık sistemini düzenleyip, güçlendiriyor. Sindirim ve boşaltım gibi sisteminde sıkıntı yaşayanlar için birebir bir besindir. Lif açısından oldukça zengin olduğu için kabızlık gibi sıkıntılarınızda size önemli ölçüde yarar sağlayacaktır. Tabii çiğ olarak tüketimi bu problemleriniz için daha etkili olacaktır. Hastalıklara karşı vücudun direncini arttırıyor. Bir başka faydası ise görme bozukluğu olanlarda da görme açısından çok yardımcı oluyor. Kesilerek, salata yapılarak ya da kaynatılarak suyunun içilmesi toksinleri atmak açısından daha olumlu sonuç doğurur. Kemik erimesi riskini azaltıyor ve kas sağlığında olumlu gelişime neden oluyor. Kan basıncının düzenlenmesinde etkilidir. Bu nedenle tansiyon oluşumunu engeller.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...