Ayvanın Faydaları Nelerdir ?

+7 oy
218 gösterim
11 Mayıs 2017 Faydalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Ayvanın Faydaları Nelerdir ?

Tıp dilinde CydoniaOblonga olarak bilinen ayvanın faydaları saymakla bitmez. Ayva meyvesinde pektin, tanen, şeker, organik asit A ve C vitaminleri, mineral tuzlar bulundurur. Kalp, böbrek, boğaz, göz, ağız rahatsızlıkları ve adet rahatsızlıklarına oldukça faydası vardır. Ayva Meyvelerinden hazırlanan komposto ve şuruplar çocuklarda ishale karşı kullanıldığında oldukça etkili olduğu görülmüştür. Çocuklarda büyüme ve gelişmeyi destekler. Ayva meyvesi, kalbe rahatlık verir. Hazımsızlığa iyi gelen ayva meyvesi, mideyi ve bağırsakları kuvvetlendirir. Vücudun gelişmesine, karaciğer tembelliğine, damar sertliğine iyi gelen ayva, eczane gibi vitamin deposu, hastalık düşmanıdır. Ayva meyvesi anne sütünü arttırır, doğum esnasında duyulan sancıların daha az acı vermesini sağlar. Yorgunluğa bitkinliğe çok iyi gelir. Stresten kaynaklanan yorgunluğa iyi gelir. Tansiyonu düzenler.

Ayvanın meyvesi kadar yaprakları ve dalları da çok faydalıdır.

Ayva dalı öksürüğe iyi gelir. Yaprakları kaynatıldığında kalp rahatsızlıklarına şifa olur. Ayva reçeli, sindirim sistemini düzenler. Ayva çiçeği ile bal karıştırılıp içildiğinde baş ağrısını keser. Ayva meyvesinden yapılan hoşaf, ağız akıntılarına ve ağız yaralarına iyi geldiği bilinmektedir. Ayva kabuğu kaynatılıp içildiğinde idrar yolu enfeksiyonlarına iyi gelir. İştah açıcı özelliği vardır. Cinsel arzuyu güçlendirir. Adet kanamalarında çekilen ağrıyı önler. Grip ve nezle olanlar bol bol ayva yemelidir. C vitamini içermesi hasebiyle güçlü bir antioksidandır. Vücudu toksinlerden temizler. Besin lifi bakımından oldukça zengin olan ayva kabızlık şikayetlerinde de oldukça etkilidir. Mide bulantılarına ve kusmalara iyi gelen ayva, etkili bir antiviral özelliklidir.

Ayrıca ayva suyu veya ayva dilimleri ağrıyan bölgelere uygulandığı takdirde ağrıyı hafifletmede oldukça etkilidir. Doyurucu özelliği olan ayva, diyet yapanlarında listelerinde ilk sıralarda yer almaktadır. Ayrıca cildi temizler. Varis tedavisinde de kullanılan ayva, birçok hastalığa iyi gelmektedir.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...