Pancarın Faydaları Nelerdir?

+6 oy
188 gösterim
10 Mayıs 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Pancarın Faydaları Nelerdir ve Pancar Hangi Hastalıklara İyi Gelir ?

Sebzeler arasında zirvede bulunan bir besin takviyesidir pancar. Kırmızı renkli, toprak altında yetişen bir sebzedir. Birden çok faydası olan bu sebzenin doğru bir şekilde kullanılması gerekir.

Renginin gitmesi istenmiyor ise uzun süreli pişirmek yerine yaklaşık 4 dakika pişirmek yeterlidir. Pancarın pişirilmiş hali ile değil çiğ hali ile tüketilmesi önerilir. Salata olarak, meze olarak ve pişirilmiş hafif aperatif yemek halinde tüketilebilir.

Barındırdığı kırmızı renkten ötürü, bu gibi kırmızı sebze ve meyvelerin kalp damar rahatsızlıklarını önlemede etkisi büyüktür. İçinde bulundurduğu antosiyanin ile hem kan ürünlerinin üretimine katkı sağlamakta hem de kalp damar rahatsızlıklarının önüne geçmektedir.

Mide kanseri, kolon kanseri, lenfoma, ülser, reflü, gastrit, immün sistem yetersizlikleri, boğaz enfeksiyonları, idrar yolu enfeksiyonları vb. daha birçok rahatsızlığı önlemede ve hastalık belirtilerini hafifletmede yardımcıdır.

Pancarda Hangi Vitaminler Bulunur?

 İçinde bulundurduğu A, C, K vitaminleri ve fosfor, magnezyum, kalsiyum, çinko gibi minerallerle tam bir şifa deposudur. Ürtiker, kurdeşen, karaciğer rahatsızlıkları, egzama gibi döküntü ve kızarıklığa neden olan deri rahatsızlıkları için ayrıca tercih edilen bir sebzedir pancar.

Ayrıca kan basıncını düşürmeye olan etkisinden dolayı tansiyon hastaları tarafından suyu bolca tüketilmektedir. Çok fazla suyunun tüketilmemesi konusunda uyarılar dikkate alınmalıdır. Her ne kadar faydalı bir besin de olsa fazlası zarardır. Günde bir bardak ya da iki günde bir bardak pancar suyu kâfidir.

Alternatif tıp uzmanlarının bir numaralı seçimi olan pancar hastalık önlemede değil de oluşmuş olan hastalık belirtilerini en aza indirgemek ve yumuşatmak için kullanılmaktadır. Örneğin mide ülseri olan bir hastanın yemek yerken çektiği acıyı azaltarak bu hazzı en doğru biçimde yaşaması sağlanır. Çünkü bu rahatsızlık yemek yemeyi bir zevk olmaktan çıkarıp mecburi ve acılı bir ihtiyaç haline getirebilir. Buna ek olarak döküntüyü ve kızarıklığı da gidererek yaşanacak olan tahrişi azaltır.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...