Kızılcık Suyunun Faydaları

+7 oy
365 gösterim
10 Mayıs 2017 admin (7,270 puan) sordu

Kızılcık Suyunun Faydaları

Kızılcık suyu üriner sistem enfeksiyonu, solunum bozuklukları, böbrek taşlarıkanser ve kalp hastalığına iyi gelir. Aynı zamanda mide rahatsızlıklarının ve şeker hastalığının yanı sıra diş plakasının neden olduğu diş eti hastalıklarının önlenmesinde de faydalıdır . Doğal olarak bitkilerde bulunan “Phytonutrients”    kızılcıkta bulunur .

“Phytonutrients” meyva, sebze, baharat, kuruyemişler ve tohumlarda bulunan ve aktif olarak insan sağlığına destek veren bitki özkü moleküllerdir. Bu moleküller bitkilere renklerini, aromalarını vererek, bitkilerin bağışıklık sistemini oluştururlar.

Kızılcık çok yönlü bir meyvedir  ve sağlığa faydaları yanında   tıbbi ürünlerde de kullanılır . Kızılcık bitkisinin Latince adı  Vaccinium macrocarpon  ve anayırdu Kuzey Amerikadır . Kızılcık Meyvesi , brokoli , ıspanak ve elma gibi diğer sebzeler ve meyvelerle karşılaştırıldığında muazzam miktarda antioksidan kapasitesine sahiptir . Bir bardak kızılcıkda toplam 8983 antioksidan bulunmaktadır .

Kızılcık Suyunun Besin Değeri

Kızılcık suyu, antioksidan, C vitamini ve salisilik asit bakımından zengindir. Bir kupa başına sadece 45 kaloriyi içeren kızılcık suyu, sağlık açısından çok faydalıdır. Kızılcık suyu ayrıca 100 g da  87.13 g su içerir . Enerji, protein ve karbonhidrat açısından zengindir . Şu  mineraller , kalsiyum , magnezyum , demir , fosfor , sodyum , potasyum ve çinko kızılcık meyvesinde bulunur  .

Kızılcık Suyunun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  • İdrar yolu Enfeksiyonları (İYE)
  • Antitümör etkiler
  • Kardiyovasküler Sağlık
  • Diş  Çürüğünü Önler
  • Solunum yolu enfeksiyonları
  • Kanseri Önlüyor
  • Kemik ve Dişleri Güçlendirir
  • Böbrek  Taşlarını Önler
  • Akciğer iltihabı faydalıdır
  • Yaşlanma Karşı Faydalıdır

 Son olarak, kızılcık suyu bağışıklık sistemini güçlendirir .

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

İlgili sorular

+4 oy
0 cevap 419 gösterim
+1 oy
0 cevap 314 gösterim
+4 oy
0 cevap 745 gösterim
10 Temmuz 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
...