Zeytin Faydaları

+6 oy
201 gösterim
9 Mayıs 2017 Faydalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Zeytin Faydaları ve Zeytinler Neye İyi Veriyor?

Zeytinle ilgili en sık sorulan soruların birisi siyah ile yeşil arasındaki farktır. Yeşil zeytinler olgunlaşmadan önce toplanır , siyah zeytinler ise genellikle tam olgunlaştığında hasat edilir.

Akdeniz bölgelerine özgü, kısa boylu, zayıf zeytin ağaçları, özellikle İspanya, İtalya ve Yunanistan gibi kayalık dağlık bölgelerde yüzlerce yıl yaşayabilir.

Zeytinin Sağlığa Faydaları Nelerdir?

Zeytin olağanüstü olduğu kadar eşsizdir. Kalp hastalığı, felç, DNA hasarı ve kanser, özellikle göğüs ve mide kanseri gibi çeşitli hastalıkların önlenmesinde rol alan antioksidanlara sahiptir . Diğer faydaları,sinir sisteminin sağlığı, solunum sistemi, bağışıklık ve sindirim sistemi ile ilgilidir. E Vitamini (alfa tokoferol), zeytinde önemli bir antioksidan besin maddesidir ve selenyum ve çinko gibi antioksidan mineraller içerir.

Doğanın Mucizesi Zeytin

İlginç olarak, zeytinin E vitamini  seviyesi olgunlaşmanın ilk evrelerinde artabilirken , fenolik antioksidanlar düşmeye başlar  . Zeytin olgunlaşmaya devam ederken, bu eğilim tersine dönüyor, bu durum ,doğanın , her aşamadaki zeytinin yararlı bitkisel besinleri  içerdiğinden emin olmasının yolu olabilir.

**Yalnızca zeytinlerde bulunan bir bileşik olan Oleuropein, LDL (kötü) kolesterolün düşmesine yardımcı olur .

Zeytinler sıfır şeker içerir, ancak olgunlaşma  sürecinden dolayı bir zeytin 39 mg sodyuma eşittir. Bu oldukça önemli bir seviye gibi  görünse de, mısır gevreğinde  beş zeytinden daha fazla tuz olduğunu düşünün.

Zeytinin belirli miktarda yağ içerdiği de doğrudur, ancak bu noktada önemli olan yağın türüdür. Gıda endüstrisi, gıdalarda yağ üzerine  yapılan on yıllardır süren çalışmaya yeni bir göz attı, ve doğal olan bazı yağların sağlıklı bir vücut için kesinlikle gerekli olduğu ortaya çıktı . Zeytin yağının yaklaşık dörtte üçü ,tekli doymamış yağ asidi oleik asittir; kan basıncını düşürmeye ve kardiyovasküler hastalık riskinin azalmasına faydası vardır.
Zeytin ayrıca omega-3 açısından zengin alfa-linolenik asit içerir.

Zeytin Besin Değerleri

Porsiyon Boyutu: 100 gram, turşu, şişelenmiş

Kalori 145
Yağlı Kalori 128
Toplam Yağ 15 g  Doymuş Yağ 2 g Trans yağ
Kolesterol 0 mg
Sodyum 1556 mg
Toplam Karbonhidrat 4 g
Diyet Lifi 3 g
Şeker 1 g
Protein 1 g
Vitamin A8% Vitamin C 0%
Kalsiyum% 5 Demir% 3

Özet

Zeytin, kahvaltının önemli bir parçası olmakla birlikte; peynir, krakerler, meyveler ve diğer hafif yemekler ve salatalara harika bir katkı ile tuzlu ve tatmin edici küçük atıştırmalıktır. Fakat beslenmeya katkıları, yüzyıllar önce zeytin ağacının ilk geliştiği akdeniz bölgelerinde keşfedilenlerin çok ötesine geçiyor.

Bilim adamları artık, kalp rahatsızlığı, felç, DNA hasarı ve kanseri önlemeye yardımcı olabilecek, hidroksitrosol ve histamin gibi zeytinlerdeki phytonutrients ve antioksidanlar olduğunu biliyor ve sinir sistemi, solunum sistemi, bağışıklık ve sindirimi olumlu etkiliyor. Zeytinlerdeki oleik asit, linoleik asit ve linolenik asit gibi sağlıklı yağlar, azaltılmış kan basıncı, inflamasyon, osteoporoz ve kardiyovasküler hastalık riski ile bağlantılıdır. Oleuropein, sadece zeytinlerde bulunur, nitrik oksiti temizler.

Zeytinlerdeki bu ve diğer beslenme özellikleri onları onları sofranıza eklemenizi mecbur kılıyor :)

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...