Reflü ye İyi Gelen Şifalı Bitkiler

+5 oy
419 gösterim
7 Mayıs 2017 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Reflü Hastalığı ve Hangi Şifalı Bitkiler Reflü’ye İyi Gelir?

Reflü Nedir?

Göğüste ekşime, yanma ve ağızdan acı su gelmesi ile karakterize bir hastalıktır. Bunlara neden olan şey mide asidinin geri kaçmasıdır.

Reflü’ yü arttıran bazı etmenler şunlardır :

-Obezite : Obezite reflü hastalığını arttırır. Reflü’ yü önlemenin ilk yolu kilo kontrolü sağlamak olmalıdır .

-Sigara : Sigara dumanı ağızdaki tükürük bezlerini etkileyerek tükürük kalitesini bozar ve ağız kuruluğu ile birlikte reflüye neden olur .

-Gece geç vakit yemek yemekte reflüye neden olabilir. Bu nedenle uyumadan 3 saat evvel  gıda alımı kesilmelidir .

-Yine kafein, çikolata, alkol, gazlı içecekler ,meyve suları, domates, acı, kızartmalar, yağlı yiyecekler, soğan, sarımsak, baharatlar, reflüye neden olabilirler.

-Reflü uykudan uyandıracak boyutta olabilir ve uyku kalitenizi bozabilir.

-Reflü’ nün kontrol altına alınması için mide asidi baskılayıcı ilaçlar reçete edilmekte olup ileri boyutlardaki reflü hastaları modern tıptan faydalanarak ameliyat olabilirler.

Reflü’ye İyi Gelen Şifalı Bitkiler :

Aloe Vera Suyu : Fazla tüketmek ishale neden olabilir. Günde 3 defa yemeklerden önce yarım çay bardağı tüketebilirsiniz .

Badem : Badem tok tutan bir besin olup aynı zamanda mide asidini sağlıklı bir şekilde dengeleyecektir. Günde 3 defa yemeklerden  sonra  3-4 adet badem tüketebilirsiniz .

Elma Sirkesi : 2 Tatlı kaşığı elma sirkesini bir su bardağı suya karıştırarak günde 3 defa aç veya tok şekilde tüketebilirsiniz .

Hatmi Kökü Çayı : Bir su bardağına  üç dört tatlı kaşığı kurutulmuş yaprak atarak dört beş dakika demlemeye bırakın. Yemeklerden sonra günde üç defa tüketebilirsiniz .

Karaağaç Çayı : Bir bardak sıcak suya, bir  yemek kaşığı karaağaç kabuğu tozu döküp yoğun kıvama gelinceye kadar karıştırın. Üç dört dakika demlemeye bırakın.  Bu çayı yemeklerden sonra günde üç kez içebilirsiniz .

Meyan Kökü Çayı : Meyan kökü çayı hazırlamak için 2 bardak suyun içine 2 tatlı kaşığı meyan kökü karıştırılır, 15-20 dakika kadar kaynatılır. Günde 2-3 kez tüketebilirsiniz .

Papatya Çayı : Bir bardak sıcak suya, beş altı adet papatya atarak beş altı dakika kadar demlemeye bırakın; günde 3-4 defa tüketebilirsiniz .

Rezene Çayı : Bir bardak sıcak suya bir tutam rezene atarak 5-6 dakika demleyip günde 3 defa tüketebilirsiniz .

Zencefil  Çayı : Bir tatlı kaşığı kadar taze zenfecil rendeleyin ve bir bardak sıcak su ilave edin.10 dakika demlemeye bırakın. Günde 3 defa tok karınla tüketebilirsiniz .

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...