Diş Ağrısına Hangi Şifalı Bitkiler İyi Gelir?

+5 oy
2,188 gösterim
7 Mayıs 2017 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Diş Ağrısına Ne iyi Gelir ? Diş Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler Hangileridir?

Hemen hemen her insan hayatında en azından bir defa diş ağrısı çeker.

Peki, zamansız başlayan diş ağrısına ne iyi gelir ?

Dişlerimiz farklı nedenlerle ağrısa da en bilineni tabiki diş çürüğüdür. Diğerleri ise diş eti hastalıkları, yirmilik diş çıkarma ağrıları (bazen yirmilik diş, diş etinin içine doğru yatay olarak büyür, bazen damağa doğru büyür, bazen uzar iç yanağı sıkıştırır ve ağız yarasına neden olur), çene eklemi ağrıları da dişe yansıyabilirler vb .

Diş ağrınızın neden kaynaklandığını bir diş hekimine muayene olarak öğrenmek ve tedavisini en kısa sürede yaptırmak tabiki en doğru yoldur. Ancak bazen saat çok geçtir dişçi bulamazsanız, bazen dişçi korkunuz ağır basar, bazen de sağlık merkezine uzaksınızdır yada işten izin alamazsınız .

Bu ve bunun gibi nedenlerle diş hekimine gidemediğinizde, diş ağrınızı hafifleterek size zaman kazandıracak bazı şifalı bitkileri kullanmanızda zarar yoktur. Yalnız halk arasında kullanılan bazı yöntemleri önermiyoruz. Bunlar dişe ağrı kesici, alkol, kolonya zerk etmek olup kesinlikle yanlış yöntemlerdir .

Diş Ağrısı İçin Şifalı Bitkiler :

Karabiber : Antienflamatuar ve antibakteriyel olan karabiber diş ağrınızı hafifletecektir. Toz karabiberli ılık suyla (soğuk su kullanmayınız ağrınız ve hassasiyetiniz artabilir.) gargara yapabilirsiniz. Tohumu varsa ezerek dişin üstünde tutabilirsiniz .

Karanfil ve Karanfil Yağı : Diş ağrısı için şifalı bitkilerin en başında gelen karanfil bitkisinin bileşenlerinden biri olan eugenol maddesi aneztesi özelliğine sahiptir. Ağrıyan dişinizi uyuşturur. Kuru karanfili ezerek dişin üstünde tutabilirsiniz yada karanfil çayı demleyip gargara yapabilirsiniz. Karanfil yağını da bir pamuğa dökerek dişinizin üstünde tutabilirsiniz . 

Sarımsak : Bir diş sarımsağı soyup ortadan ikiye kesip çürük dişin üstünde tutarsanız antiseptik görevi görerek bakterileri yok eder .

Sirke : Elma sirkesi veya üzüm sirkesini ılık su ile seyrelterek gargara yapılabilirsiniz. ( soğuk su kullanmayınız ağrınız ve hassasiyetiniz artabilir. )

Tuz    : Tuzlu su hazırlayarak gargara yapabilirsiniz . (soğuk su kullanmayınız ağrınız ve hassasiyetiniz artabilir . )

Zerdeçal : Diş ağrısı için kullanılan şifalı bitkilerin en etkililerinden olan zerdeçal antiseptik, antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Toz zerdaçal su ile hamur haline getirilip diş üstüne tutulur. Yaş zerdeçal rendelenip çayı demlenerek gargara yapılabilir.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...