Melisa Çayının Faydaları Nelerdir ?

+6 oy
212 gösterim
5 Mayıs 2017 Faydalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Melisa Çayının Faydaları Nelerdir ?

Melisa çayı, sakinleştirici ve yatıştırıcı özelliği ile bilinen ve günümüzde yaygın olarak tüketilen çok faydalı bir bitki çayıdır. Çok eski çağlardan beri melisa bitkisi çay olarak tüketilmektedir. Özellikle uykusuzluk çeken ve uyku düzenini sağlamakta zorluk yaşayan bireyler için ideal ve yardımcı bir bitkidir diyebiliriz. Uykuya dalma sürecini hızlandırıcı etkisi ile yaygın olarak tüketilmektedir. Uyumadan bir saat kadar önce içeceğiniz bir fincan melisa çayı, uykuya dalma sürecinizi hızlandıracak ve daha kolay ve stressiz bir şekilde uyumanıza katkıda bulunacaktır. Sınav kaygısı veya çeşitli sebeplerden dolayı kendinizi stres altında hissettiğinizde de melisa çayı imdadınıza yetişecektir.

Gün içerisinde tüketeceğiniz bir iki fincan melisa çayı gününüzü daha rahat ve sakin geçirmenize yardımcı olacaktır. Melisa çayını birkaç damla limon ekleyerek de tüketebilirsiniz. Düzenli olarak tüketildiğinde hafızayı güçlendirici etki gösterdiği de araştırmalar sonucu elde edilmiş bir bulgudur. Mideyi rahatlatıcı etkisi de vardır, gaz problemi yaşadığınız dönemlerde içeceğiniz melisa çayı sizi rahatlatacaktır. Kalp ve göz sağlığı için de melisa çayını düzenli olarak tüketmenin çok faydalı olduğu araştırmalar sonucu elde edilen önemli bulgular arasındadır.

İdrar yolu enfeksiyonunda da tedavi sürecini hızlandırıcı ve iyileştirici etki gösterdiği bilinmektedir. Onlarca faydası bulunan melisa çayını düzenli olarak tüketerek sizde faydalanabilirsiniz. Ancak aşırıya kaçmamaya dikkat etmelisiniz. Sonuçta her şeyin fazlası zarardır. Günde bir iki fincanı geçmeden tüketebilirsiniz. Melisa çayını şu şekilde hazırlayabilirsiniz; 2 su bardağı kaynamış suyun içerisine 1 yemek kaşığı kurutulmuş melisa otu atın ve altı kapalı şekilde kapağını da kapatarak 10 dakika demlenmesi için bekleyin. 10 dakika sonra melisa çayınız hazır. İsteğe göre limon da damlatarak tüketebilirsiniz. Sağlıklı günler dileriz.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...