Zerdeçalın Faydaları Nelerdir ?

+6 oy
255 gösterim
5 Mayıs 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Zerdeçalın Faydaları Nelerdir ?

Zerdeçal zencefile benzeyen, faydaları zencefil kadar olan sağlık açısından tüketilmesinin oldukça yarar sağlayacağı bir bitkidir. Ana vatanı Doğu Hindistan olan zerdeçalın faydaları oldukça fazladır. Zerdeçal kullanım bakımından da hem ilaç hem baharat olarak kullanılması zencefile benzer. Zerdeçalın faydaları arasında en belirgin olanları mide rahatsızlıklarına iyi gelmesi ve kanı temizleme özelliğidir. Tabi ki de zerdeçalın faydalarını sadece bu iki kategoride ele alamayız. Zerdeçalın anti oksidan özelliği modern tıp araştırmalarıyla da kanıtlanmıştır. Bu araştırmaların çoğu Türk hekimlerimiz tarafından da devam etmektedir.

Zerdeçalın Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Halk arasında da duyulmuştur ki, kanser hastalarının bu bitkiden mümkün olduğunca kullanmaları gerekir. Çünkü; zerdeçal kanser hücrelerinin azaltılmasında ve üremesini engellemede ya da yavaşlatmada oldukça büyük bir görev üstlenir. Aynı şekilde göğüs kanseri içinde hücrelerin üremesini yavaşlatır ve tedavi sürecinde pozitif sonuçlar verir. Kolon ve cilt kanserleri kullanımında oldukça yararı görülmüştür. Üst solunum yollarında oluşan astım, bronşit, sinüzit gibi rahatsızlıklarda çok yarar sağlar.

Küçük çocuklarda görülen bu rahatsızlıklarda da kullanılmasının oldukça yararı vardır. Yaşlılarda görülen alzheimer hastalığına iyi geldiği görülmüştür. Bir başka faydası olarak bağışıklık sistemini düzenler. Gaz ve idrar söktürücüdür. İltihap giderici özelliğiyle eklemlerde oluşan iltihaplanmalara birebir bir bitkidir. Zerdeçal anti bakteriyel özelliği yaraların çabuk iyileşmesine yardımcı olur. Deri rahatsızlıklarında yararlıdır. Kalp sağlığı açısından oldukça yararlı bir bitkidir. Zerdeçalın bir başka faydası safra kesesi rahatsızlıklarına iyi gelmesidir. Zerdeçalı tüketirken kan sulandırıcı ilaçlarla tüketilmesi zarar vermesinden korunma olarak iyi bir yöntemdir.

Zerdeçalın Zararları Nelerdir ?

Ayrıca zerdeçal tüketiminde aşırıya kaçmamak da oldukça önemlidir. Her ne kadar zerdeçalın yan etkileri için bir veri bulunamamışsa da uzmanlar tarafından fazla zerdeçal tüketiminden kaçınılması gerektiği söylenmektedir.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...