Brokolinin Faydaları Nelerdir ?

+8 oy
108 gösterim
21 Nisan 2017 Faydalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
22 Nisan 2017 admin düzenledi

Brokoli Bitkisinin Geçmişi

Brokoli (Brassica oleracea Italica), Lahanagiller (Brassicaceae) familyasından küçük yeşil yumrular hâlinde olan, haşlanarak yemeği yapılan bir sebze. Brokoli, adından da tahmin edilebileceği gibi, İtalya yarımadası ile özdeşleşmiş bir sebze türüdür. Romalı yazarlardan doğa tarihçisi Büyük Plinius'un metinlerinde ve Apicius'un yemek kitabında lahana benzeri bir sebze olarak tarif edilen bitkinin kesin hükme varılamasa da brokoli olduğu tahmin edilmektedir.

Brokoli çok sevilen popüler bir gıda değildir fakat sağlıklı olmasından kaynaklı sıralamada ilk üçte yer aldığı tespit edilmiştir
Brokoli hakkında bugüne kadar 300’ü aşkın çalışma bulunmaktadır .

Bu çalışmalar brokolinin 3 ortak sonucunu ortaya koymuştur:

1- brokolinin iyi bir kanser savaşçısı olduğuna dair çalışmalar kanıtlanmıştır. Kısaca hücre yapısını bozan kanserli hücrelerin ilerleyerek kanser hastalığına yakalanma riskini önlemektedir.
2- vücutta var olan kronik iltihaplanmanın önüne geçmektedir.
3- brokoli serbest radikallerle de savaşmada oldukça iyidir ve böylece vücudun hastalıklara karşı korunması için direnci arttırmaktadır.

Fitokimyasal bileşikler vücudu kanserden korumasına yardımcı bileşiklerdir ve brokoli de bu bileşikler bulunmaktadır. Aynı zamanda ise antioksidan görevi gören brokoli vücudun toksinlerden temizlenmesi için büyük bir nimettir.
Brokoli tüketimi diğer sebzelerle birlikte düzenli şekilde tüketildiğinde ise vücutta kanserli hücrelerin varoluşlarını önlediği yönünde çalışmalar mevcuttur.
Yüksek besin lifi içermesiyle sindirim sistemine büyük yardımcı olan brokoli, günlük 100 gram tüketilerek %10unu günlük olarak karşıladığı yönünde uzmanlardan takdir toplamıştır.
Brokolinin uzmanlık alanı ise kalp ve damar sağlığıdır dolayısıyla kolesterolü de düşürmektedir. Kolesterol şikayeti olanlar günlük olarak çiğ veya pişmiş brokoli rahatlıkla tüketebilir. Brokoli tek başına size yardımcı olmaz o nedenle brokolinin yanı sıra koyu yeşil sebzelerden de yardım almak şart ve trans yağ ve doymuş yağları mutfağınızdan çıkarmalısınız.
 

Bunların dışında ise brokoli bitkisinin faydaları:
 

 • Detoks
 • Antioksidan
 • D vitamini
 • Kilo kontrolü
 • İçeriğindeki potasyum sayesinde sinir sistemine iyi gelir.
 • Tansiyonunuzu dengede tutmanız için içeriğindeki kalsiyum ve magnezyumdan faydalanırsınız.
 • Bağışıklık sistemini güçlü tutmak için C vitamininden fayda sağlarsınız.
 • Kemik sağlığınız için K vitamini ve kalsiyumdan fayda sağlarsınız.
 • İyi bir cilt dostudur ve cildi korur.
 • Alerjilere karşı savaşır ve alerji oluşumunu azaltır.
 • Vücudun asit dengesini önemli oranda dengelemektedir.
 • İltihabı önlemede gayet başarılıdır.
 • Göz sağlığı için faydalıdır.
 • Kan şekerini dengelemekte önemli rol oynar.

 

   

1 cevap

+2 oy
21 Nisan 2017 herbel (1,570 puan) cevapladı
22 Nisan 2017 admin seçti
 
En İyi Cevap
pek sevmem ama hunharca faydalı imiş :)
×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...