Turpun Faydaları Nelerdir?

+7 oy
291 gösterim
1 Mayıs 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
1 Mayıs 2017 admin düzenledi

Turpun Faydaları Nelerdir?
Turpun Faydaları Nelerdir?

Günlük hayatta kullandığımız 'turp gibi olmak' deyiminden de gelen manasıyla sağlık için birebir olan turp 3 çeşidi bulunan bir kış sebzesidir. Lif bakımından zengin olduğundan harika bir diyet besini olmasının yanında bu sebze turşu, yemek ve salatalarda da kullanılmaktadır. Adeta vitamin deposu olan turp kış sofralarımızın vazgeçilmezi ve cebi yakmayan bir sebzedir. Sizin için faydaları, seçimi ve çeşitlerinden bahsetmek istiyorum.

Turp nasıl seçilmelidir?

Parlak renkli ve ağır olanlar tercih edilmelidir. Hafif olanların içi yumuşamış ya da boştur. Uzun süre dolapta muhafaza edilecekse yeşil yapraklı ve kuru olan turplar alınmalıdır.

Turp çeşitleri nelerdir?

Siyah (kara) turp: Dışı siyah, içi beyaz, kökleri ise yumruk şeklindedir.

Kırmızı turp: Dışı parlak kırmızı, içi beyaz, kökleri ise ceviz büyüklüğündedir.

Beyaz turp: Dışı beyaz, içi beyaz, kökleri ise uzundur.

Turpun sağlığa faydaları nelerdir?

Bolca sindirim ve boşaltım için gerekli olan besin lifi içerir. Besin lifi sayesinde diyabet riskini azaltır, kolon kanseri riskini düşürür ve kalp hastalıklarından korur. Hamilelik döneminde ortaya çıkan B vitamini olan folik asit içerir. Bu sayede düşük riski azalmış olur. Folik asit meme, pankreas kanserlerini, gözdeki sarı nokta oluşumunu ve anemiyi engellemeye yardımcı olur. Fosfor barındırmasıyla kemik ve diş sağlığını korur. C vitamini barındırmasıyla cilt kusurlarını, saç zayıflamasını, soğuk algınlığını ve bağışıklık sistemi bozukluklarını düzeltmeye yardımcı olur. Solunum yollarına, böbrek sağlığına, sindirime, kilo vermeye, ağız kokusuna, kaşıntı ve şişliğe, yaşlanma etkilerine, kolesterole, böbrek sağlığına, şişkinlik ve gaz sorunlarına, öksürüğe, grip ve nezleye ve alerjik bronşite iyi gelir. Çinko içerdiğinden cilde faydalıdır. Böbrek kumları ve safra taşlarını dökmeye, siyatik ve romatizmaya da iyi gelir. Hazırlanan kara turp kürü ise öksürüğü kesmeye birebirdir.

Kara turp kürü: 1 kara turpun baş kısmı kapak gibi kesilir. Kaşık ya da bıçakla içi oyulur. Oyuğa bal veya toz şeker konularak kapak kapatılıp bir gece bekletilir. Sabah çıkan su içilir. Tekrar aynı işlem uygulanıp toplamda 2 kez suyu içilebilir.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...