Ginkgo Biloba Bitkisi Olumsuz Etkileri

+5 oy
322 gösterim
30 Nisan 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Ginkgo Biloba Bitkisi Olumsuz Etkileri

Ginkgo biloba yapraklarından yapılan takviyeler, yaşlı insanlarda hafıza ve göz sağlığının korunmasına yardımcı olmak ve özellikle bacaklarda  kan dolaşımını artırmak için sıklıkla bitkisel bir ilaç olarak kullanılırlar. Ginkgo, ABD Gıda ve İlaç İdaresi tarafından herhangi bir tıbbi durumun tedavisi için onaylanmamıştır ve klinik çalışmalar, bazı yan etkileri ve olası sorunları olan ciddi endişeleri işaret etmektedir.

Ginkgo almadan önce riskleri ve yararları hakkında doktorunuza danışın!

İnme Riski

Ginkgo özellikle yaşlı insanlarda inme riskini artırabilir.

Karaciğer ve Tiroid Kanseri

Ginkgo biloba özütünün laboratuvar kemirgenlerindeki karaciğer ve tiroit kanseri riskini arttırdığı tespit edildi. Üç aylık bir çalışma süresince, ginkgo biloba verilen erkek ve dişi farelerde tiroit kanseri oranı daha yüksekti ve ginkgo kullandıktan sonra erkek ve dişi farelerde karaciğer kanseri oranları daha yüksekti. Bu kanser risklerinin insanlara taşınıp taşınmadığı bilinmiyor, ancak ginkgo takviyeleri başlatmayı düşündüğünüzde dikkate alınması gereken bir durum . Doktorunuza başvurmadan kullanmayınız !!

İlaç etkileşimleri

Kan incelticileri, aspirin ve ibuprofen gibi kanama riskini artıran diğer ilaçlarla ginkgo kullanmayınız. Ginkgo, kan şekeri ve insülin seviyelerini düşürebilir, bu nedenle eğer diyabetliyseniz ya da kan şekerinizi düşürmek için ilaç kullanıyorsanız, doktorunuzla takviyenin güvenliği hakkında konuşun. Seçici serotonin geri alım inhibitörleri veya SSRI'lar olarak sınıflandırılan antidepresanlar ile ginkgo almak, serotonin sendromu riskinizi artırır. Lütfen doktorunuza danışmadan ölçüsüz kullanmayınız .

Zehirlenme ve Alerjik Reaksiyonlar

Ticari ginkgo biloba takviyeleri, bitkinin yaprak özü ile hazırlanır. Bu meyveyi tüketmek, özellikle ,zehirli sarmaşık, meşe veya sumak, mango kabuğu veya kaşu kabuğu yağı alerjiniz varsa ,şiddetli alerjik reaksiyonlara neden olabilir.Özellikle dikkat ediniz , tehlikelidir , nöbet, nefes almada zorluk ve hatta ölümle sonuçlanabilir.

Ginkgo takviyeleri kullanmaya karar verirseniz, doktorunuza veya eczacınıza günlük kulanım miktarını sorunuz ve illa ticari ginkgo biloba takviyeleri alacaksanız , bilinen saygın markalardan satın alınız .

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...