Madımak Faydaları Nelerdir?

+7 oy
2,112 gösterim
30 Nisan 2017 admin (7,270 puan) sordu

Madımak Faydaları Nelerdir?

Madımak özellikle İç Anadolu bölgesinde yetişen Sivas, Kayseri, Yozgat bölgesinde sıkça görülen bitkidir. Bahar aylarında toplanan bu bitki Türkiye genelinde çok yaygın olmasa da İç Anadolu bölgesinde sıkça tüketilir. Madımak genelde kavrularak yemek haline getirilir ve o şekilde tüketimi sağlanır. Madımak yemeğinin faydaları saymakla bitmez. Madımak otu ekildiği bölgede istenmeyen otları kurutması ile bilinir. Bu nedenle tarlalarda bahçelerde madımak otu bahçeyi koruması için ekilir.

Madımak otunun idrar söktürücü bir özelliği bulunmaktadır. Eğer idrar yolları ile ilgili bir sorun yaşıyor iseniz ister madımak yemeğini ister madımak çayını tüketebilirsiniz. Bunun yanı sıra madımak otunun idrar attırıcı özelliği de bulunmaktadır. Kasıklarınız da bir ağrı durumu mevcut ise ve idrara çıkamıyor iseniz madımak sayesinde bu sorundan kısa zamanda kurtulabilirsiniz. Eğer şeker hastalığı mevcut ise haftada 2 defa madımak otu tüketmek bu hastalık içinde oldukça faydalıdır. Kan şekerini düşürmesi ile bilinen bu ot şeker hastaları içinde bir ilaç gibidir.

Eğer hemeroid yani halk arasında bilinen adı ile basur sorununuz var ise madımak bu hastalığa da deva olmaktadır. Damar büzücü özelliğinden dolayı hemeroid oluşumunu etkileyen damarların büzülmesini sağlar ve bölgede ki şişliğin inerek basur ağrılarının ve kanamalarının son bulmasına yardımcı olur. Bununla birlikte doğum kanamalarında da kullanıldığı bilinmektedir. Ayrıca ağrılı adet döneminde de kurutulmuş çayı kullanılmaktadır. Ancak tüm bu faydaları henüz bilimsel olarak kanıtlanmadığı için besin olarak tüketmekte fayda var. İçerdiği birçok vitamin ve mineral ile günlük besin ihtiyacınızı karşılayabilir ve lezzetli tadı ile güzel yemekler, çaylar ve salatalar hazırlayarak hem ailenize hem de misafirlerinize sağlıklı ve aynı zamanda lezzetli bu tadı sunarak değişik bir kültüre sofranızda yer verebilirsiniz.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...