Semizotunun Faydaları Nelerdir?

+9 oy
155 gösterim
20 Nisan 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Semiz otu doğada kendiliğinden yetişebildiği gibi insan eliyle dikimi yapılarak da yetişir. Nazik bir görünüşü vardır, kolay pişer ve lezzetlidir. Vücutta suyu tutar ve acıkmayı da geciktirir. Çünkü lif oranı yüksek bir besindir ve kabızlığı da önler.

Semizotu bir balığın sağladığı kadar omega 3 ve doymamış yağları içerebilir.

Balık sevmeyen çocuk ya da yetişkinler semizotu tüketerek bu açığı kapatabilirler.

Diyetler için oldukça uygundur.

Kalorisi çok düşüktür ve diyetlerde bol bol tüketilmesi tavsiye edilen yoğurtla birlikte harika kombine olurlar. Açlığı çabucak giderir ve uzun süre tok tutarlar. Diğer taraftan kan şekerini düzenleyici özelliğinin olması çabuk acıkan bireyler için çok iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkar.

Semizotu yüksek oranda demir içermesi nedeniyle de demir anemisi hastaları için tüketilmesi gereken bir besindir. Demir içeriği vücutta kırmızı kan hücrelerinin yapımında herekli olan hemoglobinin esas maddesi olan demirin vücutta miktarının artmasını sağlamış olur.

Cildi ve saçları güzelleştirir. Ciltte döküntü yapan hastalıklardan, egzama riskinin azalmasına ve korunmaya yardımcı olur. Ülser ve gastrit gibi mide hastalığı olan kişilerce tüketilmesinde hiçbir sakınca yoktur.

Semizotunun A ve C vitaminlerinden bolca bulundurması da bu vitaminlerin eksikliğinde oluşan hastalıklardan korunmaya yardımcı olur. A vitamini eksikliğinde gözlerde oluşan rahatsızlıklar, gece körlüğü gibi ya da C vitamini eksikliğinde ağızda oluşan skorbüt hastalığı gibi.

Ispanaktan bile daha fazla antioksidan özelliğe sahip olması ıspanaktan yararlanmayan ya da sevmeyen insanlar için alternatif bir besin olarak tüketilmesini uygun kılıyor.

Semizotu kalp dostu bir bitkidir. 

Damarların tıkanmasını önlemeye yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir. Özellikle beyin gelişiminde de önemli bir potansiyeli vardır. Gelişim çağı çocuklarında evebeynlerin bu besini sevdirmeye çalışmaları, çocukların gülü bir hafızaya sahip olmaları, mental gelişimleri için yardımcı olacaktır. Bunama riskini, beyin gelişimini desteklediği için azaltacaktır. Özellikle çiğ tüketilmesi, alınan besin değerlerinin ölmemesi için oldukça faydalı olacaktır.

   

1 cevap

+2 oy
21 Nisan 2017 Merkalıadam (330 puan) cevapladı
Semizotu salatası da harika oluyor
22 Nisan 2017 cancer (280 puan) yorumladı
Yoğurtlu severim: ///
22 Nisan 2017 Duygusal (1,800 puan) yorumladı
Semiz otunu pek sevmezdim ama artık yemek gerek
×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...