Isırganotu ve Ceviz Yapraklarının Antidiyabetik Potansiyeli

+6 oy
200 gösterim
27 Nisan 2017 Faydalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

İran'dan yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, ısırgan otu yaprakları  ve ceviz yapraklarının, antidiabetik tedavide önemli bir potansitele sahip olabileceği görüldü .


Diyabet Hastalığı Nedir ?


Diyabet dünya çapında 100 milyondan fazla kişiyi etkilemektedir. Bu hastalık durumu kan şekeri (şeker) seviyelerinin yükselmesine neden olur, çünkü şeker hastalığı olan insanlar ya yeterli insülin yapmazlar ya da insülin kullanamazlar. Normalde, insülin, kan üreten glikozun kas, beyin ve karaciğer hücrelerine girerek enerjiyi üretmesine yardımcı olur. Kanda glikoz seviyeleri arttığında, bu hücreler enerji için aç kalır. Zamanla yüksek kan şekeri seviyeleri gözlere, böbreklere, sinirlere ve kalbe zarar verir. Karbonhidratlar günlük beslenmemizin önemli bir bileşenidir. Bağırsakta, kana emilmeden önce alfa-amilaz enzimi tarafından monosakaritler diye adlandırılan basit bileşiklere ayrılırlar. Alfa-amilaz aktivitesini bloke etmek karbonhidrat sindirimini önler ve kan şekeri seviyelerini düşürdüğü gösterilmiştir. Aslında, diyabet tedavisinde bu şekilde 'alfa-amilaz inhibitörleri' geliştirilmiştir. Fakat mevcut α-amilaz inhibitörleri kısa süreli diyabet kontrolü sağlarken ciddi yan etkilere neden olurlar.
Bilim adamları, etkili ve muhtemelen daha güvenli, antidiyabetik tedaviler olarak heyecan verici potansiyelleri için alfa-amilaz bloke edici etkinliğe sahip 400'den fazla geleneksel tıbbi bitkiden doğal özler üzerinde çalışıyorlar. İran'daki Bandar Abbas'ta Hormozgan Tıp Bilimleri Üniversitesi'nden yapılan bu çalışmada, Araştırmacılar, Isırganotu ve cevizdeki yaprak özütlerinin alfa-amilaz etkinliği üzerindeki etkilerini inceledi . Ortak ısırgan otu ya da ısırgan otu olarak bilinen U. dioica , tıp olarak ve hem gıda hem de lif kaynağı olarak uzun bir tarihe sahiptir. Ceviz yaprakları da uzun bir tıbbi kullanım geçmişine sahiptir. Her iki bitkinin özleri de alfa-amilaz aktivitesini güçlü bir şekilde bloke ettiği görüldü .

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...