Uzun süre hareketsiz yaşamak ve vücudumuza etkileri

+6 oy
520 gösterim
25 Nisan 2017 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
25 Nisan 2017 admin düzenledi

Uzun süre hareketsiz yaşamak ve vücudumuza etkileri nelerdir?

Kanıtlar, uzun süreli oturmanın sağlığınıza fazlasıyla zarar verdiğini gösteriyor, vücudunuz son derece fit olsa bile , aşırı kilo alma ve tip 2 diyabet gibi bir sürü kronik hastalığa sebep oluyor . Yapılan çalışmalar , çitfçillikle uğraşan  insanların gün içinde yaklaşık üç saat oturduğunu göstermektedir. Bunula birlikte, ortalama bir ofis çalışanı masa başında günde 13 ila 15 saat oturabiliyor ve  yapılan araştırmalar, etkili egzersizler yapılsa bile , bu , uzun süren oturmanın olumsuz etkilerini engelleyemediğini göstermektedir.

Günde en az üç saten fazla haretket ediyorsanız, aşırı hareketsiz kalma konusundaki zararların çoğundan kurtuldunuz demek...

Çok uzun süre hareketsiz kalıyorsanız eğer ,sağlığınız için büyük  bir risk faktörü ortaya çıkar. İlginçtir, hareket eksikliğiyle ilişkili biyolojik etkilerin kanıtı, düşünülenden daha fazladır ki doğrudan insan fosili kayıtlarına geçer.

Neyse ki, çözüm gayet basit: Oturmaktan kaçının ve hayatınıza daha fazla hareket katın . Anahtar cümle, “yer çekimine karşı vücudunuzun etkisini göstermek” olmalı….

Ağırlık taşıma egzersizleri, yoga , fitness seviyesine bakılmaksızın her türlü fiziksel hareketlik çoğu insan için faydalıdır. Ayrıca, tercihen ayakta durma masasıyla mümkün olduğunca ayakta durmanız, atalarınımızın  hareket modellerini gerçekleştirme kabiliyetimizi  büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

Oturmak Neden Oldukça Zararlı ve Neden Ayakta durmak Beden Sağlığını Olumlu Etkiliyor?

Oturmanın sağlığa etkilerini araştırmak için kariyerinin büyük bir bölümünü bu konuya ayıran  Dr. Levine’in açıklandığı gibi, uzun süre oturup , ayağa kalkarsanız bir dizi moleküler işlemler gerçekleşir .

Örneğin, ayakta kaldıktan 90 saniye içinde, kan şekeri, trigliserit ve kolestrolü işleyen kas ve hücresel sistemler etkinleştirilir.

Size çok şaşırtıcı gelebilir , fakat , tüm bu moleküler etkileri sadece bacaklar üzerinde vücut ağırlığı taşıyarak aktive edilir. Bu hücresel mekanizmalar aynı zamanda enerji için gerekli yakıtı hücrelerinize itmekten sorumludur ve düzenli olarak yapılması durumunda diyabet ve obezite riskinizi radikal bir şekilde azaltacaktır.

Kısacası, moleküler düzeyde insan vücudu gün boyu hareket edilecek şekilde tasarlandı. 

İnsan bedeni adeta hareket etmek üzere tasarlanmış.

Oturmanın bir sonucu olarak ise, kan şekeri düzeyiniz, kan basıncınız, kolesterolünüz ve toksik artış yükselir. Tüm bu olumsuz etkilerden kaçınmak için maalesef hareket etmek zorundayız .

Daha Sağlıklı Bir Yaşam İçin, Sandalyenizden kurtulun...

Bu noktada sonuç olarak, uzun süredir oturmanın, düzinelerce kronik hastalıkları teşvik ederek ömrünü azaltacağına dair kanıtlar hayli fazla . Genel bir kural olarak,unutmayınız,  her 50 dk da bir hareket etmek size iyi gelecektir .

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...