Uyku düzeni ve biyolojik saat

+6 oy
95 gösterim
25 Nisan 2017 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Uyku düzeni ve biyolojik saatimiz arasındaki bağlantı nedir?

Uyku düzeniniz aslında ışık tarafından yönetilir ve herhangi bir ışık kaynağı - hatta saatli radyonuzdan gelen parlak ışık kadar küçük olsa da - uyku kabiliyetinize ve daha da önemlisi uzun vadeli sağlık durumunuza etki edebilir.

Genellikle, biyolojik saatinizin, uyanma veya uyku zamanı geldiğinde ne söyleyeceğini düşünmesine karşın, açık ve karanlık sinyaller biyolojik saatinizi kontrol eder. Daha belirgin hale getirmek için beyninizin Suprachiasmatic Nucleus (SCN) adı verilen bir bölümü (hipotalamustaki bir grup hücre) biyolojik saatinizi kontrol eder. Ve SCN'nizi oluşturan hücreler açık ve karanlık sinyallere tepki verirler.

Işık aslında gözünüzün optik sinirinden vücudunuzun saatine uyandığınız zamanı işaret eden SCN'nize gider. Işık ayrıca SCN'nize vücut ısınızı yükseltme ve kortizol gibi hormonlar üretme gibi uyanıklık ile ilişkili diğer işlemleri başlatması için sinyal verir.

Bu arada, gözleriniz SCN'ye dışarıdaki karanlık olduğunu bildirdiğinde, vücudunuz uykuya dalmanıza ve kanser riskinizi azaltmanıza yardımcı olan bir hormon olan melatonini üretmeye başlar. Bu güçlü ilişki üzerine birçok çalışma var. Işık kirliliği nedeniyle uykunuz ne kadar bozulursa, melatonin hormonu salgılamanız düşebilir,melatonin seviyeniz ne kadar düşük olursa kanser gelişim riski o kadar yüksek olur.

Melatonin öncelikle beyninizde salgılanır ve geceleri vücudunuzun östrojen düzeyinde meydana gelen bir azalma da dahil olmak üzere bir dizi biyokimyasal etkinliği tetikler.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

İlgili sorular

...