Depresyon Nedir? Bilmeniz Gereken Gerçekler

+6 oy
172 gösterim
24 Nisan 2017 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
27 Mayıs 2017 admin düzenledi

Depresyon Nedir? Depresyon İle İlgili Bilmeniz Gereken Gerçekler.

İnsanların üzgün olması, hayal kırıklığı yaşaması, zaman zaman kişisel ilişkilerinde sorunlar yaşamsı  doğaldır; özellikle de hayatlarının can sıkıcı yönleri varsa ya da kötü deneyimleri oldu ise . Çoğu insan, bu hayal kırıklıklarının ardından kendilerini kolayca normale döndürebilir . Ancak, depresyon varsa bu durum böyle değildir , biraz daha uzun sürebilir…!

Depresyon Tanımı: Zihinsel Bir Hastalık mıdır?

Majör depresif bozukluk (MDD) olarak da bilinen klinik depresyon, aslında bir kişinin zihnini ve vücudunu olumsuz etkileyen şiddetli ve endişe verici bir durumdur.. Eğer depresyondaysanız, üzüntü ,kaygı gibi duygular  ile  sürekli düşük ruh halinize sahipsinizdir. 

Bu yaygın fakat ciddi ruh hali bozukluğu, nasıl düşündüğünüzü, ne  hissettiğinizi veya günlük işlerinizle   ilgilenmenizi  önemli ölçüde etkileyebilir. Genlerin, madde bağımlılığının, çevre değişikliklerinin ve stres gibi pek çok faktörün başlamasını etkileyebileceği halde depresyonun özel nedeni bilinmemektedir . 

Yaşamımız, çocukluk çağı travması, kafa travması, reçeteli ilaçların kullanımı gibi bazı risk faktörleri sizi bu sorunla karşı karşıya getirebilir. Depresyon post-operatif depresyon olarak da bilinen cerrahiden sonra bile ortaya çıkabilir. 

Ayrıca belirli bir depresyon evresi de yoktur, çünkü bu bozukluk kişinin cinsiyetine, yaşına ve kültüre bağlı olarak farklı şekilde ifade edilmiştir. Örneğin, depresyondaki gençlerin, depresif yaşlı birinin yaptığı gibi aynı davranış sergilemesi muhtemel değildir. 

Sebepleri hala bilinmiyor olmasına rağmen, kesin olan bir şey var: Depresyon hayli sinsidir . İştahınızı , uykunuzu ve işyerinizdeki performansı bozabilir. Hatta ilişkilerinizi ve diğer insanlarla nasıl iletişim kurduğunuzu da etkileyebilir.

Kendinizin  (ya da tanıdığınız birinin) Depresyona Girdiğini Nasıl Anlarsınız?

Peki depresyon nasıl bir şey? Ulusal Akıl Sağlığı Enstitüsüne (NIMH) göre, günün çoğunda, hemen hemen her gün, bellki  haftalarca  semptomları yaşıyorsanız , o zaman depresyondasınız diyebiliriz. Bu belirtiler aşağıdaki gibi olabilir (ancak bunlarla sınırlı değildir):

  • Karamsarlık veya umutsuz hissetmek
  • Sinirlilik
  • Odaklanma ve karar verme güçlüğü
  • Zayıf hafıza
  • Uykusuzluk, uyuyakalma veya sabahın erken saatlerinde uyanma
  • Yorulma ve enerji eksikliği
  • Suçlu, çaresiz veya değersiz hissetmek
  • Açık fiziksel nedeni olmayan ağrı ve ağrılar

Durumunuzun resmen depresyon olarak sınıflandırılması için, en az iki hafta boyunca belirtiler göstermesi gerekir. Devam ediyorsa, birkaç gün içinde ortadan kalkacak bir sorun değildir. Esasen, bu kalıcı klinik durum, ortalama altı ila sekiz ay sürebilir.

Eğer  depresyonda olduğunuzu hissediyorsanız veya bu semptomları sergileyen sevdiğiniz birini fark ederseniz hemen profesyonel yardım isteyin. Bir çözüm bulunmazsa , depresyon son derece zararlı hale gelebilir ve hatta kişinin intihar sürecine kadar gidebilir.

Depresyonun Nedenleri: Sadece Zihinsel Bir Sorun değil

Tarihsel olarak, konvansiyonel bilim, depresyonun beyindeki kimyasal bir dengesizlikten kaynaklandığını iddia etmektedir , Örneğin, belirli bir beyin kimyasalının fazla veya eksik yahut yetersiz olması . Bu tarz zihinsel bozukluk için ilaç odaklı çözümler , böylece teori etrafında dönmüştür .

Bununla birlikte, kimyasal dengesizlik teorisi tamamen doğru değildir - aslında, pahalı ve potansiyel olarak toksik antidepresanların kullanımını teşvik etmek aslında büyük bir pazarlama hilesidir.

Bugün, depresyonun bilinen durumdan daha karmaşık olduğunu ve çok çeşitli beklenmedik biyolojik, çevresel ve psikolojik faktörlerden kaynaklanabileceği biliniyor.

Kronik Enflamasyon: Çok Gözardı Edilen Bir Depresyon Nedeni

Artan sayıda bilim insanı, depresyonun öncelikle bağışıklık sisteminiz tarafından oluşturulan iltihaplardan kaynaklanabileceğini iddia ediyor.

Aslında, depresif belirtiler  inflamasyonlardan kaynaklanabilir. Bunun nedeni, bir grup protein olan sitokinler vücudunuzdaki iltihabı tetiklediğinde, beyninizin "hastalık modu" na girmesine neden olabilieceğidir.

Travmatik bir Yaşam Olayını Yaşamak Potansiyel Bir Sebebtir

Sevdiklerini kaybetmek, ilişki problemleri, finansal sorunlar, trajik kazalar ve diğer ciddi acı verici yaşam olayları bireyi ciddi şekilde etkileyebilir ve araştırmalar bu tür travmatik olayların depresyon riskinde rol oynayabileceğini bulmuştur.

Optimal Beyin Fonksiyonu ve Bağırsağınız Arasındaki Bağlantı

Bağırsakta özellikle inflamasyon depresyonun gelişiminde olası bir role sahip olabilir. Bağırsağınızdaki kötü bakteri seviyelerine sahip olmak, zihinsel sağlığınızı etkileyebilir, bu da yalnızca depresyon ve kaygı düzeyine değil, aynı zamanda otizme de yol açar . Bağırsak-beyin ekseninde bir bozulmanın enflamasyonun ana nedeni olduğuna inanılıyor. Bağırsaklarınızın ikinci beyniniz olduğunu unutmayın, çünkü cenin gelişimi sırasında beyninizle aynı dokudan yapılır.

Aslında, bağırsak bakterileri serotonin düzenlenmesi için gereklidir, çünkü beyninizden daha fazla serotonin üretirler.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 40 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
0 oy
0 cevap 33 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
0 oy
0 cevap 83 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
+5 oy
0 cevap 247 gösterim
+6 oy
0 cevap 238 gösterim
...