Sarımsak bitkisin faydaları ve zararları nelerdir?

+12 oy
546 gösterim
19 Nisan 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
27 Nisan 2017 admin düzenledi

Sarımsak Alliaceae ailesinin Liliopsida  sınıfındaki bir bitkidir.

Sezonluk yetişir . Doğada yabani ortamda yetişmez bir kültür bitkisidir. Halk arasında "sarmısak" diye de bilinir. Sarımsağın en kaliteli olanı Germanyum ve Selenyum minerali oranının fazla olduğu topraklarda yetişmiş olanıdır.

Çiğ halinin ve yağının insan sağlığına çok yararı vardır. Antibiyotik etkiye sahiptir. İyi geldiği hastalıklar başlıca şunlardır ;

  • Grip
  • Nezle
  • Öksürük
  • Astım

Vücudun bağışıklılık sistemini güçlendirdiği gibi kanılar mevcuttur.  Bu kanıların kaynağı ise sarımsağın menenjit ile yapmış olduğu mücadeleden kazanılan tecrübelerdir.  Kardiyovasküler sistemi güçlendirmesi serumlarda kullanılmasına sebep olmuştur. Damar içinde tromposit pıhtılaşmasını engelleyici etkileri vardır.

Sarımsağın zararları nelerdir?

Sarımsak aşırı tüketildiğinde içinde kükürt maddesi yan etki yapar ve alerjik reaksiyonlara yol açar.  Çiğ halinin fazla tüketilmesi bağırsakların zarar görmesine yol açar .

   

2 Cevap

+4 oy
19 Nisan 2017 Merkalıadam (330 puan) cevapladı
Doğal antibiyotik sarımsak bitkisi
21 Nisan 2017 herbel (1,570 puan) yorumladı
şu kokusu olmasa mucizevi bir bitki :)
+2 oy
27 Nisan 2017 Medical (1,820 puan) cevapladı
Zararı da varmış. Şaşırdım;)
×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...