Daha Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi ve Beslenme

+8 oy
110 gösterim
23 Nisan 2017 Genel Bilgiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Daha Güçlü Bir Bağışıklık Sistemi ve Beslenme

Doğru gıdalar hasta olmanızı engelleyebilir veya  hastalandığınızda da, daha hızlı iyileşmenizi sağlayabilir. İşte güçlü bağışıklık sistemini nasıl inşa edeceğiniz ve vücudunuzun miktoplarla  savaşmasına nasıl yardımcı olacağınız hakkında yazımız .

Metroda veya kahvede , dükkanda , iş yerinde  şifayı kaptınız . Ve çocuklar evde hiç duymadığınız hastalıkları getiriyorlar. Nasıl hasta olmayacak sın ki?

Mevsimsel hastalıkların kontrolünüz dışında olduğu anlaşılıyor. Ve evet bazen hasta olunuyor . Ama sandığınızdan daha fazla gücünüz var: bağışıklık sisteminiz .


Bağışıklık sisteminiz inanılmaz bir şeydir. Bağırsağınızdaki bakteriler aslında sizin için savaşmaya istekli güçlü bir ordudur ,  fakat bir şartla :  onları doğru beslediğiniz takdirde. Ve hasta olduğunuzda da, bazı gıdalar daha hızlı iyileşmenizi sağlayabilir. Bugün yedikleriniz(beslenme şekliniz)  ile,  aslında,yarın hasta olup olmamanıza karar verebilirsiniz.


Bağışıklık sistemi en iyi savunma hattınızdır . Sağlıklı, enerjik ve hasta olmamak için bağışıklık sistemlerini güçlendirmeliyiz.
 

Bağışıklık sistemi nasıl çalışıyor

Bağışıklık sistemi nasıl çalışıyor: Bağışıklık için vücudumuzun savaşı ağızda başlıyor. Bahse girerim tükürüğünüzün, lizozim, alfa-amilaz ve laktoferrin gibi güçlü antimikrobik maddeler içerdiğini bilmiyordunuz.
Bunları aşan bir mikrop mikadaki hidroklorik asitle yüzleşecektir.Sonra, eğer hayatta kalırsa, kötü bakterileri parçalayan sindirim sistemimizdeki proteinlere ve kimyasal bileşiklere karşı gidecekler.
Sonunda, kendi kişisel iyi bakteri popülasyonumuz işe gidiyor. Kötü bakterilerin kan dolaşımına girmesini veya ince bağırsağımızda ve bağırsağımızda kök salmalarını önlerler. İşte bu iyi bakterilere probiyotik denir. Onları hastalıklara karşı bir ordu olarak düşünün.

Bakteriler ordunuzu besleyin.

Bu bakterilerin senin için çalışmasını istiyorsan, onları beslemelisin. Besin açısından yoğun, lif bakımından zengin gıdaları tüketmeyi severler. Peki ya  işlenmiş gıdalar, yağlar ve şekerler? Maalesef işlemiş gıdalar bağışıklık sistemimiz için son derece zararlıdırlar . İşte bu nedenle, dengeli ve sağlıklı  bir beslenme , her türlü virüs ve enfeksiyona karşı en iyi sigortanızdır.

Prebiyotikler ve probiyotikler.

Sağlıklı bakteriler mi istiyorsun? İşte askerleri iyi beslemenin yolu.


Prebiyotikler (bakteri yemekleri olarak bilinir) iyi türdeki mikrop öldürücü dostlarımızı besler. Aslında, prebiyotikler yarı sindirilebilir bir lif türüdür. Her gün en az iki ila üç porsiyon prebiyotik açısından zengin gıdalar almalısınız.


Prebiyotiklerin  için en iyi şifalı bitki veya  gıda kaynakları şunlardır:

* Sebzeler: kuşkonmaz, sarımsak, Kudüs enginar, pırasa ve soğan
* Karbonhidratlar: arpa, fasulye, yulaf, kuinoa, çavdar, buğday, patates ve kamışlar
* Meyveler: elmalar, muz, çilek, narenciye, kivi
* Yağlar: keten tohumu ve chia tohumları

Ayrıca prebiyotik takviye de alabilirsin. Unutmayın, prebiyotik takviyeler beslenmenizin yerine geçemez , destekleyici olarak almalısınız .
Sağlıklı olsanız bile , her gün bir ila iki porsiyon probiyotik zengin gıdaları yemeye çalışın .  

En iyi probiyotik besinler nelerdir ?

* Süt: canlı ve aktif kültürleri olan yoğurt, peynir ve kefir
* Fermente sebzeler: turşu, lahana turşusu, kimchi
* Fermente soya: miso, tempeh
* Muhtelif: soya sosu, şarap, kombucha
 

Nasıl hasta olursunuz ve hasta olduğunuzda hangi şifalı bitkiler destek amaçlı kulanabilirsiniz ?

Defalarca soğuk algınlığının tedavisi olmadığını söyledik. Fakat hasta olduğumuzda ,iyileşme sürecini  hızlandırmanın bir yolu var mı? Tabiki  var. Bazı şifalı bitkiler hastalık döneminizi daha çabuk atlatmanıza  yardımcı olabilir.

Hangi şifalı bitkiler bağışıklık sistemimizi güçlendirmemize yardımcı olur :

* Sarımsak: Bir antibiyotik görevi görür ve soğuk algınlığı ve diğer enfeksiyonların etkisini  azaltır.

* Tavuk çorbası: Evet, tavuk çorbası aslında çok işe yarar . Sıvıları ve elektrolitleri sağlar ve soğuk belirtileri azaltan anti-inflamatuar özellikler içerebilir. Zira tavuk doğada soğuğa karşı en dayanıklı canlı türlerinden birdir .

* Yeşil çay: B hücresi antikorlarının üretimini artırarak patojenlere dokunmamıza yardımcı olur.

* Bal: Antibakteriyel ve antimikrobiyal özelliklere sahiptir ve öksürükleri önlemeye yardımcı olur. Bir fincan yeşil çayda birkaç çay kaşığı tek ihtiyacınız olan şey.

* Mürver:  Bunlar antiviral özelliklere sahiptirler ve fitol besleyiciler ile yüklüdürler. Mürver özü, soğuk algınlığı ve diğer üst solunum yolu enfeksiyonlarının etisini  azaltabilir.

İşte bilmeniz gereken tek şey: Vücudunuzu dinleyin. Canınız ne çekiyorsa , yemek istediğiniz şeyler ,  ipuçlarımızdır, büyük olasılıkla bize hasta olduğumuzda ne yememiz gerektiğini (veya yemememiz ) en net resmini verir.
 

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...