Sarımsak Yapraklarının Faydaları ve Yan Etkileri

+9 oy
924 gösterim
22 Nisan 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Sarımsak Yapraklarının Faydaları ve Yan Etkileri


Sarımsakların tıpta kullanımı modern uygarlığın öncülüğündedir. Maryland Üniversitesi Tıp Merkezi'ne göre, kayıtlar eski Mısırlılara sarımsak kullandığını gösteriyor ve firavun zamanında yiyecek ve ilaç olarak kullanılıyordu. Birçok bilimsel araştırma sarımsak soğan etkilerini araştırmış olsa da yapraklar benzer yarar ve risk profilleri sunmaktadır. Sarımsak ampulün birincil aktif bileşeni olan Allicin, bitkilerin yaprakları veya şivesinde daha düşük miktarlarda bulunur. Herhangi bir şifalı ot kullanmadan önce sağlık uzmanınıza danışın.


Kolesterol Düşürülmesi


Ulusal Sağlık Enstitülerine göre, sarımsak, toplam kolesterol ve LDL'yi veya "kötü" kolestrolü 4 ila 12 hafta boyunca düşürebilir. Kuruluş, bu kullanıma "B" derecelendirmesi vermesine rağmen - iyi bilimsel kanıtlar olduğu anlamına gelir - USE, bu kullanımın tartışmasız olduğunu ve nihayetinde kanıtlanamayacağını belirtmektedir. Yüksek kolesterol tedavisi için sarımsağın etkinliğini değerlendirmek ve yaprakların bitkinin etli ampulüne kıyasla aynı faydayı sağlayıp sağlamadığını belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.


Kalp Hastalığının Önlenmesi


Sarımsak yaprakları kardiyovasküler hastalığın çeşitli ciddi formlarına karşı savunma yapabilir. UMMC'ye göre, sarımsaktaki allisin, hipertansiyon, kan pıhtıları, arterlerin sertleşmesi ve kalp krizinin önlenmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, sarımsak yaprağının antioksidan kapasitesi, birkaç ciddi hastalık için risk faktörü olan kolesterole karşı serbest radikal hasarını önleyebilir.
 


Kanser Önleme


Sarımsak yapraklarının düzenli kullanılması kanserin bazı biçimlerini önlemeye yardımcı olabilir. UMMC, sarımsağı düzenli olarak tüketen insanlarda kolorektal kanser riskinde yüzde 30'luk bir azalma olduğunu bildiriyor. Diyetteki sarımsak da meme, prostat, mide ve boğaz kanserine karşı savunabilir. Sarımsak yaprağının kanser önleme rolünü değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. Kanser tedavisi görüyorsanız ya da öykünüz varsa, tamamlayıcı bir tedavi olarak sarımsağın faydaları konusunda sağlık uzmanınızla görüşün.

Vücut kokusu


USE, vücut kokusunu sarımsak ile ilişkili birincil yan etki olarak görüyor. Sarımsaklı yapraklarda bulunan keskin kokulu sülfürlü allisin, ter bezleri ve nefes yayıyor. Birçok sarımsak yaprağı kullanıcısı takviyeleri aldıktan sonra ağız kokusu ve kalıcı vücut kokusu yaşar. Sarımsak yaprakları sarımsak ampulden daha kötü kokulu bileşikler konsantrasyonuna sahip olsa da, vücut kokusu ortak bir şikayet olmaya devam etmektedir.

Burun akması


USE'ye göre, bazı kişiler sarımsak takviyeleri kullanırken akıcı bir burun geliştiriyor. Sarımsak, soğan ve diğer ilgili bitkilerle birlikte, gözleri ve sinüsleri rahatsız eden bileşikler içerir. Isı bu bileşiklerin bazılarını nötralize eder ve çiğ sarımsak yapraklarıyla ilişkili rahatsız edici etkilerin hafifletilmesine yardımcı olabilir.

Vücut Sıcaklığında Değişiklikler


USE'ye göre, sarımsak takviyeleri kullanan bazı insanlar vücut ısısında dalgalanmalar yaşıyor. Sarımsak yaprağı ateş, titreme veya kızarıklıklara neden olabilir. Nadiren, baş dönmesi, baş dönmesi veya baş ağrısı gibi diğer rahatsız edici belirtiler eşlik edebilir. Bu semptomlar devam ederse kalifiye bir sağlık uzmanına danışın.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...