Dereotu Yağı faydaları ve dereotu yağı hakkında bilgi

+9 oy
2,935 gösterim
22 Nisan 2017 admin (7,270 puan) sordu
22 Nisan 2017 admin düzenledi

Dereotu Yağı faydaları ve dereotu yağı hakkında bilgi


Bir zamanlar sihirli bir iksir olarak düşünülen dereotu yağı, kolik rahatsızlığı olan bebeklerden süt üretimini artırmak isteyen annelere kadar her yaş için harikalar yaratan uçucu bir yağdır. Bu yazıda dereotu yağının birçok faydası ve yararları hakkında bilgi vereceğiz.


Dereotu Yağı nedir?


Eskiden, Romalılar sinirlilik ve stresi  azaltabileceğine inandıklarından, savaşa başlamadan önce dereotu yağı topik olarak uyguluyorlardı. Ayrıca yağın, büyücülüğe karşı koruma sağlayabileceği gibi, aşk iksirleri için bir bileşen olarak da kullanılabileceği düşünülüyordu.

Bugün, dereotu yağı çok yönlülüğü ile biliniyor; Antioksidan ve antifungal maddelerden antibakteriyellere kadar çeşitli özellikleri vardır. Bu uçucu yağ çoğunlukla hazımsızlık veya kabızlık ve sindirim desteği için kullanılır.

Dereotu yağı elde edilen bitkinin iki çeşidi vardır: İngiltere, Almanya, Romanya, Türkiye, ABD ve Rusya'da yetiştirilen Anethum graveolensleri (Avrupa dereotu) ve içinde yetiştirilen Anethum Sowa (Hint dereotu) Hindistan'ın bir çok yeri soğuk hava ürünü olarak.

İki çeşit dereotu yağı vardır: dereotu tohumu yağı ve dere otu yağı. İlki, buhar damıtımı yoluyla olgun tohumlardan elde edilir ve ikincisi, taze otların buhar distilasyonu yoluyla elde edilir.

İki çeşit dereotu kokusu ve rengi de farklıdır. Dereotu tohumu yağı rengi hafif sarımtırak açık kahverengi bir sıvı iken dereotu otu yağı açık sarıdan sarıya kadar olan bir sıvıdır.

Dereotu tohumu yağı, dereotu yabani ot yağına kıyasla daha yüksek bir karvon içeriğine sahip olduğu için, karahindiba benzeri aroması ile bilinir. Dere otu yağı, diğer yandan, güçlü, taze ve biraz baharatlı aromatik bir koku yayar.
 

Dereotu Yağının Kullanımı


Dereotu yağının çeşitli kullanımı vardır, ancak tatlı aroması nedeniyle tıpta, gıda maddelerinde, parfümünde ve sabun üretiminde yaygın olarak kullanılmaktadır. İyileştirici özellikleri ile bilinir, örneğin:

• Antimikrobik - Yüksek miktarda karvon içerir.

• Antispazmodik - rahatlatıcı ve sakinleştirici etkisi spazmodik atakları yumuşatmaya yardımcı olabilir.

• Yatıştırıcı - Uyuşukluğa neden olabilecek sedasyon etkisi vardır.

Dereotu yağı aynı zamanda  annede süt üretimini teşvik eder, göğüs tıkanıklığını tedavi etmeye yardımcı olur. Yaralanmaları iyileştirmek için losyonlar veya kremlerde karıştırıldığında dereotu yağı kullanılabilir. Ayrıca sinirleri yatıştırmak ve gerginliği gidermek için buhar terapisinde kullanmanızı öneriyorum.

Dereotu Yağının Bileşimi


Dereotu yağı en az 10 farklı aromatik bileşime sahiptir. Dereotu tohumu yağı ve dere otu yağı, coğrafi konuma, hasatı zamana, büyüme koşuluna ve izolasyon prosedürüne göre değişen farklı kimyasal kompozisyonlara sahiptir.

Dereotu tohumu yağının kimyasal bileşenleri limonen, α-pinen, γ-Terpinene, dekanal, terpinen-4-ol, β-elemen, cis-Dihidrokarbon ve karyofilen, trans-hidrokaron, karvon ve dillapioldür. Dere otu yağı için başlıca bileşenler karvon, limonen, α-fenalen ve 3,7-dimetil-4,5,6,7-tetrahidrodir.

Dere otu yağı, daha az karvon ve daha fazla α-phellandrene sahip olduğu için, dereotu tohumu yağıdan daha ılımlıdır.

Dereotu Yağının Faydaları


Dereotu yağı genellikle kabızlık, iştahsızlık ve hazımsızlık gibi sindirim problemleri için kullanılır. Dereotunun kirletici özellikleri nedeniyle bağırsaktaki gaz oluşumuna son vermeye yardımcı olabilir. Ayrıca sinirlilik azaltmaya yardımcı olan ve kaygı ve depresyonu hafifleten sakinleştirici ve yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Dereotu yağı diğer faydaları şunlardır:

• Uykusuzluk çeken insanlar için ideal olan huzurlu bir uykuyu teşvik etmeye yardımcı olabilir.

• Ağızda ve boğazdaki iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur.

• Çocuklarda dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunun (ADHD) semptomlarını papatya çayıyla karıştırarak hafifletmeye yardımcı olabilir.

• Kafa derisine sürtünerek kafa bitine karşı bir koruma olarak kullanılabilir.

• İdrar söktürücü olarak çalışır ve herhangi bir zorluk çekmeden idrar atılımını düzenleyerek idrar yolu enfeksiyonuna (İYE) yardımcı olur.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...