Fesleğenin Faydaları Nelerdir?

+8 oy
336 gösterim
22 Nisan 2017 Faydalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Fesleğenin Faydaları Nelerdir?

Yemeklerde baharat, yemek ve salata soslarında, kozmetik ürünlerinden parfüm üretiminde, bahçelerinizde süs bitkisi olarak, sabun ve şampuan yapımı gibi pek çok alanda kullandığımız fesleğen bitkisi, antioksidan açısından oldukça zengindir. Ülkemizde oldukça fazla türü bulunan fesleğenin en çok kullandığımız türü tatlı fesleğendir. K vitamini, kalsiyum ve demir açısından oldukça zengin bir yapısı vardır. Ayrıca A, C ve E vitaminlerini de barındırır.

Sigarayı bıraktırmada etkili olması.

Fesleğenin en çok bilinen ve en faydalı dediğimiz yanı, sigarayı bıraktırmada etkili olmasıdır. Uzmanlar tarafından yapılan çalışmalar sonucu fesleğen kullanan kişilerin sigarayı bırakmada %70 etkili olduğu ispatlanmıştır. Bunun için fesleğen yapraklarını çiğneyip tükürerek veya yutarak sigarayı bırakabilirsiniz.

Fesleğen çok iyi bir antioksidandır.

Çok iyi bir antioksidandır. Bu yüzden vücudu zararlı maddelerden korur. Vücudu güçlendirici tonik etkisi vardır. Aynı zamanda temizleyicidir. Mide rahatsızlıkları ve sindirim bozuklukları gibi rahatsızlıklarda kullanımı yaygındır.

Ağız yaraları ve kanser tedavisi için de önerilir. Kanserin ana sebebi DNA hasarıdır. DNA kırılmasına engel olur. Özellikle kolon kanserine karşı çok faydalıdır.

Radyasyon da kanserin en önemli sebeplerinden birisidir. Fesleğen yetiştirerek veya yemeklerinize katarak radyasyonu önleyici etkisi vardır.

Streste, öksürük tedavisinde, mide rahatsızlıkları için çeşitli çaylarla birleştirerek kullanılır. İnsan psikolojisinde olumlu etkisi vardır. Hatta antidepresan gibi çoğu kimyasalla aynı etkiye sahiptir. Stresi önlemek için günde 3 fincana yakın içip ardından duş alabilirsiniz.

İdrar yolu enfeksiyonlarında antibiyotik etkisi gösterir. Damar sertliğini engeller.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Gribe, soğuk algınlığına ve ateş düşürmeye karşı çok etkilidir.

İçerdiği potasyum sayesinde beyin ve kalp sağlığı için çok sağlıklıdır.

Fesleğen haşaratı kaçırır, arı sokmalarında bu bitkiden faydalanılır. Yaz aylarında oldukça rahatsız edici olan sivrisinekleri kaçırmada da kullanılır. Böcek ısırıkları ve kaşıntılı cilt sorunlarında kullanılabilir.

   

1 cevap

+2 oy
22 Nisan 2017 herbel (1,570 puan) cevapladı
siğarayı bırakmaya faydası enteresanmış
22 Nisan 2017 Duygusal (1,800 puan) yorumladı
sigarayı bırakmak için kullanacağım.. İlginçmiş
22 Nisan 2017 Medical (1,820 puan) yorumladı
Deneyin eminim faydasını göreceksiniz
22 Nisan 2017 Duygusal (1,800 puan) yorumladı
Umarım işe yarar Bi deneyelim bakalım...
×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...