Hormon bozukluğu belirtileri nelerdir ?

0 oy
127 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Hormon bozukluğu diye adlandırdığımız rahatsızlıklar, vücudumuzdaki hormonların eksik ya da aşırı salgılanması gibi durumların sonucunda meydana gelen rahatsızlıklardır. Bu rahatsızlıklar, vücudumuzu yalnızca biyolojik ve fiziksel açıdan değil, aynı zamanda ruhsal açıdan da oldukça olumsuz etkiler. Örneğin hormonal bozukluklar sonucu depresyona girme durumu oldukça yaygındır. Ya da gün içerisinde sürekli yorgun, sürekli uykusuz hissettiğini söyleyen kadınlar incelendiğinde, bu sorunun sebebinin hormon bozukluklarına dayandırıldığı pek çok kez kanıtlanmıştır. Bayanlarda hormon bozukluğunun en sık karşılaşılan ve belki de en çok problem çıkaran türü aşırı tüylenmedir. Kadınlarda, özellikle genç yaşlarda, tıpkı erkeklerinki gibi sakal ve bıyık çıkmasına sebep olan hormon bozukluğu, bu insanların biyolojik dengesini bozduğu gibi bazı özgüven problemlerini de beraberinde getiriyor. Ancak halk arasında her tüylenme vakasında meselenin hormon bozukluğuna yorulması doğru değildir. Yapılan araştırmalarda, pek çok aşırı tüylenme şikayeti ile gelen kadının hormon değerlerinin gayet normal olduğu gözlenmiştir. Hormon bozukluğu, kadınlarda kendini  genellikle adetin gecikmesi ile belli eder. Adette oluşan düzensizlikler, seyrelen ya da sıklaşan kanamalar, ödem vb. durumlar hormon bozukluğuna işaret eden ibarelerdir.

Hormon bozukluğunun belirtileri

Hormon bozukluğunun anlaşılabileceği pek çok belirti vardır. En yaygın hormon bozukluğu belirtiler şu şekildedir : adet dışı kanamalar, aşırı tüylenme, adette meydana gelen düzensizlikler, kanamaların seyrelmesi ya da sıklaşması, aşırı sivilcelenme, ciltte kuruluk, uyku hali, halsizlik ve depresyondur.

Hormon bozukluğunu düzletme yöntemleri

kadın sağlığı için hormon bozukluklarından kaçınmak oldukça önemlidir. Hormon bozukluklarını düzeltmek, bedeninizi düzen koymak için öncelikle fazla kilolarınızdan kurtulmalısınız. Ayrıca tükettiğiniz doymuş yağ oranını azaltmak da oldukça önemli bir maddedir. Diğer bir önemli şey ise protein tüketimidir. Haftada en az iki gün protein içeren besinler tüketiniz. Alkol tüketimi vücuttaki hormon durumlarını etkileyen bir durumdur. Alkol tüketiminden mümkün olduğunca kaçınmalısınız. Haftada bir kaç gün düzenli spor yapmak da yine oldukça faydalı ve yararlı olacaktır.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 90 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
0 oy
0 cevap 83 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
+5 oy
0 cevap 246 gösterim
0 oy
0 cevap 58 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
...