Rahim kalınlaşması nedir ?

0 oy
40 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Endometrial hiperplazi ya da halk arasındaki adı ile rahim kalınlaşması , bir tür rahim hastalığıdır. Bu rahim hastalığının temelinde hormon eksikliği yatar. Endometrium dediğimiz doku, her ay adet kanaması ile vücudunuzdan dışarıya attığınız dokunun adıdır. Bu doku, estrojen hormonunun salınımı ile rahminizde oluşur ve bir ayın sonunda vücudunuzdan atılır. Estrojen ile büyüyüp gelişen bu doku, adet zamanınız geldiğinde progestoron hormonunun salınımı ile büyümeyi keser ve bir süre sonra vücudunuzdan atılır. Endometrial hiperplazi dediğimiz durumda ise vücudunuz progestoron hormonunu salgılamaz, bu durumda endometrium dokusunun kontrolsüz bir şekilde rahminizde büyümesine devam etmesini sağlar. Bu durum zamanla rahim dokunuzda kalınlaşmaya sebep olur. Rahim kalınlaşması rahim kanserinin habercisi bir hastalıktır.

Rahim kalınlaşması nasıl anlaşılır ?

Rahim kalınlaşması oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Bu hastalık devam eden süreçte rahim kanserine davetiye çıkarabilir. Rahim kalınlaşmasını nasıl anlarım diye soruyorsanız, en etkili yanıtı yine doktorda bulabilirsiniz. Rahim kalınlaşması problemi, özellikle de 40 yaş üstü kadınlarda meydana gelmektedir. Ayrıca obez kadınlarda riskli grubun içinde yer almaktadır. Bunun sebebi vücutta biriken aşırı estrojen hormonudur. Hastalığın teşhisi rahminizden alınacak bir parça ile yapılır. Eğer bu konuda şikayetleriniz varsa hemen bir doktora görünün.

Rahim kalınlaşmasında kanser riski

Gerek kadın sağlığı , gerekse insan sağlığı için kanser en tehlikeli hastalıktır. Kanser, çağımızda hala çaresi bulunamamış olan ender rahatsızlıklardandır. Endometrial hiperplazi yani rahim kalınlaşması, çoğu zaman rahim kanserinin habercisi olan bir hastalıktır. Bir hormonal bozukluk sonucu meydana gelen bu hastalıkta, vücudunuz yeteri kadar progestoron hormonu üretemediği için endometrium dokunun kontrolsüz bir şekilde büyür ve vücuddan atılamaz. Bu da iç rahim dokunuzda kalınlaşmaya sebep olur.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 32 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
0 oy
0 cevap 83 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
+5 oy
0 cevap 246 gösterim
+6 oy
0 cevap 236 gösterim
...