AIDS Hastalığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

0 oy
83 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

  AIDS, sinsi bir hastalık olarak nitelendirilebilir. Çünkü belirtileri birçok hastalıkla ortaktır ve bariz fark eden bir çıkış belirtisi bulunmamaktadır. AIDS, HIV virüsünün neden olduğu ve çoğunlukla cinsel ilişki yoluyla bulaşan oldukça tehlikeli bir hastalıktır. Kesin bir çözümü olmamakla beraber, hastalığın seyrini değiştirebilen kuvvetli ilaçlara sahip bir rahatsızlıktır. Hastalığa sahip kişilerin dirençleri oldukça düşük olmaktadır.
AIDS Belirtileri Nelerdir?
   Belirttiğimiz gibi AIDS’in kesin belirtileri yoktur fakat hastalığa sahip kişilerde rastlanan birtakım özellikler söz konusudur. HIV virüsü vücuda girdiği andan itibaren ilk birkaç hafta içerisinde her bireyde farklı enfeksiyon özellikleri göstermektedir. AIDS belirtileri genel itibariyle, ateş, lenf bezlerinde büyüme, vücutta çeşitli bölgelerde ağrı özellikle eklem ve kas sancıları, baş ağrısı, ishal gibi durumlar gözlemlenebilir. Yanı sıra, bulantı, kusma isteği, deride döküntülerin meydana gelmesi, pamukçuk, karaciğer ve dalak bölgesinde normalden fazla şişme ve büyüme görülmektedir. En çok rastlanan belirtiler arasında, ağrı, lenf büyümesi, farenjit ve deri döküntüsü bulunmaktadır.
AIDS’ten Korunma ve Tedavi
    Öncelikle farklı ilişkiler sık sık cinsel ilişki yaşayan bir bireyseniz mutlaka HIV virüsü testi yaptırmanız gerekmektedir. Yanı sıra ilişkileriniz sırasında korunma yöntemlerine önem göstermeniz gerekmektedir.  AIDS tedavisi başlangıç aşamasında eğer bağışıklık sisteminizi pek etkilememişse, süreç biraz daha ertelenebilmektedir.  AIDS tedavileri antiretroviral tedavi olarak bilinmektedir ve kullanılan ilaçlar da bu şekilde geçmektedir. Eğer direnç sisteminizde sorun yoksa, düzenli olarak test yaptırarak süreci yaşayabilirsiniz. Ya da sorunlarınız söz konusu ise belirli dönemlerde doktorunuzun verdiği kadar dozajlarda ilaçlarınızı almanız gerekmektedir. İlaçlar oldukça ağır ve şemaya uyulması gereken ilaçlar olduğu için hastalar mutlaka takip edilmeli ve bilgilendirilmelidir. Süreç bu şekilde işlerse hastanın direnci üst seviyede tutulabilir.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

İlgili sorular

+5 oy
0 cevap 247 gösterim
0 oy
0 cevap 33 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
0 oy
0 cevap 91 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
0 oy
0 cevap 128 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
0 oy
0 cevap 40 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
...