Melek Otu Kökü Faydaları

+5 oy
743 gösterim
5 Temmuz 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Maydanozgiller ailesine ait olan bir bitkidir. İnsanlar arasında yabani kereviz olarak da adlandırılmaktadır. Ortalama boyu 1- 3 metredir. Yuvarlak ve boru şeklinde, içi boş kahverengi bir gövdesi, şemsiye şeklinde çiçekleri olan gövdeden yanlara doğru uzanan dalları vardır. Çiçekleri açık yeşil ve sarımsı bir renkte olan melek otu çiçeğinin ana vatanı Avrupa kıtası olmasına karşın Türkiye'de Marmara ve Doğu Karadeniz bölgelerinde sıklıkla yetişir. Melek otu kökü yapısında bol miktarda uçucu yağ barındırır ve aynı zamanda tanen, şeker, nişasta ve pektin içerdiği de bilinir. Melek otu Avrupa'da tahminen 12. yüzyıldan bu yana insan sağlığı üzerinde etkileri nedeniyle çeşitli şekillerde kullanılmıştır.

Melek Otu Kökünün Faydaları

  • Hazımsızlığa iyi gelir.
  • Ekşime ve yanma gibi mide rahatsızlıklarını giderir.
  • İştah açıcı etkiye sahiptir.
  • Astım nöbetlerine iyi geldiği bilinir.
  • Cinsel isteksizliği giderir.
  • İdrar söktürücü etki gösterir.

Melek otu kökü bu faydalarının yanı sıra Çin’de tıbbi amaçla özellikle cilt sağlığı ve cilt bakımı için kullanılmaktadır.

Melek Otu Kökünün Cilt Üzerindeki Etkileri

Melek otu kökü vücutta biriken ödemin atılmasını sağlar ve ödemden kaynaklı olarak ciltte meydana gelen gerilmeler ile şişkin, kızarık görünümü giderir. Karaciğer üzerindeki düzenleyici etkisi sayesinde karaciğer kaynaklı cilt hastalıklarının tedavisinde fayda gösterir. Kaşıntılı ve döküntülü cilt rahatsızlıklarını giderir. Kan dolaşımını arttıran yapısı sayesinde cildi canlandırır ve sağlıklı bir görünüm kazanmasını sağlar. Ayrıca cildin yaşlanmasını geciktirir. Alerjik reaksiyonlar sonrasında ciltte oluşan kabartıların kaşıntılarını azaltıcı etki gösterir.

Melek Otu Kökünün Kullanımı

Melek otunun kökleri kurutularak çay yapılır. İki tatlı kaşığı kurutulmuş ve doğranmış melek otu köküne bir bardak kaynamış su ilave edilerek beş dakika kadar demlenir. İstenirse bal gibi doğal tatlandırıcılar yardımı ile tatlandırılarak içilir. Melek otu kökünün en sık kullanım formlarından biri de yağıdır. Melek otu kökü yağı cilde doğrudan masaj yaparak uygulanabilir. Uygulandıktan ortalama yarım saat sonra bol su ile durulanmalıdır.

Melek otu kökünün hamile ve emziren kadınlar diğer bitki çaylarını da tüketmedikleri gibi tüketilmemelidir. İki haftadan uzun süre devamlı kullanılması tavsiye edilmemektedir. İki haftalık kullanımdan sonra bir hafta ara verilmesi gerekir.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...