Amber Çiçeği Tohumu Faydaları

+4 oy
1,123 gösterim
2 Temmuz 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Amber Çiçeği Tohumu Faydaları

Amber çiçeği tohumu; amber çiçeği tohumu daha çok Hindistan’da yetişir. Amber çiçeği tohumu, misk ebegümeci, misk tohumu olarak da bilinir. Amber çiçeği tohumu, amber bitkisinden elde edilir. Amber çiçeği, hoş kokulu ve tatlıdır. Amber bitkisi, sarı, mor renkli çiçekler veren, boyu kısa da çok uzun da olabilen bir bitkidir. Amber bitkisinden elde edilen amber çiçeği tohumu, genellikle mart ve nisan ayında toplanır. Amber çiçeği tohumundan yağ elde edilebilir. Bu yağ çiçek kokuludur, soluk bir renktedir. Amber çiçeği tohumu yemeklere tat vermek amaçlı baharat olarak da kullanılabilir.

Amber Çiçeği Neye İyi Gelir?

Amber çiçeği genellikle tohumu, tohumundan elde edilen yağ ve amber çiçeği çayı olarak kullanılır. Amber çiçeği tohumu Çin ve Hindistan’da çeşitli hastalıkların tedavisinde, Ortadoğu’da aromatizan olarak kullanılmıştır. Sadece baharat olarak değil, kahveye tat vermek amaçlı da kullanılmıştır. Amber çiçeği tohumundan elde edilen yağ ise, hoş kokusundan dolayı kozmetik sanayisinde, özellikle parfümlerde olarak sıkça kullanılır. Yine kokusu sebebiyle aromaterapilerde fazla miktarda kullanılır. Bu yağ hoş kokusu sebebiyle, zihinsel yorgunluk, gerginlik ve depresyon üzerinde olumlu etkiler bırakır. Yine bu yağ, mide asidinin dengelenmesi, hazımsızlık ve birçok mide hastalığının tedavisinde tercih edilen bir yağdır. Bu yağın uzman kontrolünde kullanılmalıdır.

Amber Çiçeği Çayı Faydaları

Amber çiçeği içerisinde bol miktarda C vitamini ihtiva eder. Amber çiçeği çayı, iştah açıcıdır, uykusuzluğa iyi gelir. Sindirim sistemi açısından oldukça faydası görülür. Gözler için faydası görülür. Tansiyona iyi gelen bir çaydır. Tansiyonu dengeler. Şeker hastalığı açısından da faydaları mevcuttur. Kadın hastalıkları, özellikle adet düzensizliği için faydalanılacak bir çaydır. Adet sancılarını, akıntıları azaltma etkisi vardır. Menopoz esnasında görülen şikayetler için kullanılabilir. Bu çay da her bitkisel ürün gibi uzman gözetiminde kullanılmalıdır.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

İlgili sorular

+1 oy
0 cevap 314 gösterim
+4 oy
0 cevap 419 gösterim
+4 oy
0 cevap 745 gösterim
10 Temmuz 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
...