Kefirin Faydaları Nelerdir?

+6 oy
274 gösterim
22 Haziran 2017 Genel Bilgiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Kefirin Faydaları Nelerdir?

Kökeninin Kafkas dağlarına dayanıldığı düşünülen ve dünyada ilk defa Türkler tarafından yapılan, kelime kökeninin de “keyif”ten geldiği düşünülen kefir, bir çeşit süt içeceğidir. Etil alkol ve laktik asidin fermantasyonlarının bir arada gerçekleşmesiyle oluşan kefirin, bu sebeple tadı biraz daha ekşimsi ve keskindir. İnek, koyun ya da keçi sütünden üretilebilen bu içeceğin faydaları ise yoğurt ve süte göre oldukça fazladır.

Bir Probiyotik İçecek Olan Kefiri Neden Tüketmeliyiz?

Bu içecek yüksek oranda probiyotik içerir. Probiyotik bakteriler, vücuda yararlı bakterileri kapsar. Bu bakteriler sindirim sistemine oldukça yararlıdır, sindirimi düzenlerler. Bağırsak sağlığını korur, ishal ya da kabız ihtimalini düşürür, kısaca sindirimle ilgili herhangi bir rahatsızlığının oluşmasını engeller. Yoğurt ile kefirin bu noktadaki en büyük farkı, yoğurt vücudun probiyotik üretimini teşvik ederken, kefirse doğrudan bu bakterileri kendi bünyesinde içerir. Kefirin faydaları yalnızca içerisinde probiyotik bakterileri içermesiyle de bitmez. Bağışıklık sistemine de iyi gelen bu içecek sayesinde, bağışıklık sisteminde var olan sorunlardan kaynaklanan alerjilerde de ciddi oranda düşme görülür. Kefirin içerisinde bulunan bakteriler, vücudun alerjik tepki vermesine sebep olan “IgE” üretimini engeller.

Kefirin Diğer Faydaları

Şifalı şeyler arasında adeta ilk üçü zorlayabilecek durumda olan kefirin sindirim ve bağışıklık sistemi dışındaki faydaları da saymakla bitmez. Öncelikle bu içecek, yüksek oranda kalsiyum içerir. Bu yüksek kalsiyum oranı da dişlerin ve kemiklerin sağlıklı bir şekilde korunmasına neden olur. Uyku bozukluklarına da iyi gelen kefirin, bir diğer faydası da kolesterolü düzenleyen etkisidir. Eğer dikkat eksikliğiniz olduğunu düşünüyorsanız, bu içecek bu soruna da iyi gelen ve odaklanma sorununu azaltan bir içeriğe sahiptir. Son olarak kalp dostu olan bu içecek, kalbi korur.

   

1 cevap

+1 oy
23 Haziran 2017 Medical (1,820 puan) cevapladı
Bağışıklık sistemini desteklemek amaçlı içiyorum fakat  evde yapmak lazım esasen kefiri.. !
×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...