Karpuzun Faydaları

+5 oy
193 gösterim
12 Haziran 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Karpuzun sağlığa olan faydaları, böbrek rahatsızlıklarının önlenmesi, yüksek tansiyon, kanseri önleme , diyabet , kalp hastalığı, sıcak çarpması, maküler dejenerasyon ve iktidarsızlığı içerir.

Asıl soru şu ki, karpuz için neden bu kadar çılgınlık var? İlk bakışta, büyük bir oranda sudan başka bir şey gibi görünmeyebilir. Sıcak, yaz günlerinde karpuzun serinletici etkisini biliyoruz ancak bu kadar çok insan bakkallara her yaz akmasının  gerçek nedeni nedir? Bu gibi büyük, garip bir meyve almak için mi? Tek bir nedene indirgemek zor. Aslında bir sürü şey var.

Karpuzlar, aslen Güney Afrika'ya özgü asma benzeri bir çiçekli bitki olarak düşünülür ve yabani çeşitlerinden süper tatlıdan acıya kadar değişen boyutlara sahip olduğu çok geniş bir aralıkta bulunur. Kuzeyden Mısır'a doğru hareket ettiler ve Nil Nehri Vadisinde yetiştiler ve yaklaşık olarak 1000 yıl önce doğuya doğru Çin'e taşındılar.Yeşil dış kabuk sert ve etli, nadiren yenilir; oysa iç çok sayıda tohum içeren yumuşak, kırmızı veya pembe ettir ; Bu normalde karpuzun parçasıdır.

Karpuzların toplam tıbbi yararlarına gelince, karpuzun türü ve olgunluğuna oldukça bağımlıdır. Karpuz tamamen olgunlaştıktan sonra, beta karoten ve likopen genellikle en yüksek miktarlarda bulunur ve karpuz kabuğunun bir kısmını yemeye korkmayın; Orada, özellikle elyaf olmak üzere, epeyce besin maddeleri var .

Karpuzun Besin Değeri

Karpuz sağlıklı veya yararlı etkileri uzun bir listedir, esas olarak benzersiz bir besin, vitaminler , mineraller , ve organik bileşikler. Önemli miktarda C vitamini , kalsiyum , magnezyum , lif, protein ve çok miktarda potasyum içerir . Ayrıca, vitamin A , vitamin B6 , niasin , tiamin ve likopen de dahil olmak üzere geniş bir yelpazede karotenoidler ve fito-besinler içerirler!

Karpuzların bu bileşenleri sağlık üzerindeki önemli etkisine katkıda bulunur; Aşağıda bu avantajlardan bazılarını  keşfedelim.

Karpuzun Sağlık Faydaları

Böbrek Bozuklukları: Karpuzlar çok miktarda potasyum içermektedir ve böylelikle böbrekteki zehirli maddelerin temizlenmesinde veya yıkanmasında çok yardımcı olurlar. Dahası, kanda ürik asit konsantrasyonunun düşürülmesi , böylece böbrek hasarının ve o organın böbrek taşlarının oluşumunun azaltılmasına yardımcı olur. Buna ek olarak, su içeriğinde yüksek olması, sık idrara çıkmaya neden olur; böylelikle böbreklerin temizliğine de faydalı olur. Ayrıca, karpuzda bulunan anti oksidanlar böbreklerin uzun süre sağlıklı kalmasını sağlar ve ciltteki kırışıklıklar ve yaşlanma lekeleri gibi erken yaşlanma belirtilerini azaltır .

Karpuz, vücut sıcaklığınızı ve tansiyonunuzu azaltmada etkilidir. Tropik bölgedeki birçok insan, öğleden sonra yaz boyunca ısı çarpmalarına karşı kendilerini korumak için bu meyvayı her gün yiyor.

Yüksek kan basıncı: İçerdiği  potasyum ve magnezyum sayesinde ,   kan basıncını aşağı düşürme açısından çok faydalıdır.

Kanseri Önleme: Karpuzlar , giderek kanser önlemeyle ilişkilendirilen bir karotenoid fitoantriyal bileşik olan likopenin etkileyici seviyeleri yüzünden, son yıllarda kamusal alanda gittikçe daha fazla ilgi görüyor. Yıllar geçtikçe ve çalışmalar sürekli sonuçlar getirmeye devam ederken likopenin prostat, göğüs, kolon, akciğer ve endometrial kanser risklerini önemli ölçüde azalttığı gösterildi. Sonuç olarak, C vitamininin antioksidan potansiyeli ve likopenin etkisi arasında karpuz, büyük bir anti-kanserli meyvedir!

Diyabet: Potasyum ve magnezyum gibi çeşitli vitaminler ve mineraller, vücuttaki insülinin düzgün çalışmasına yardımcı olur ve böylece kan şekeri seviyesini düşürür . Karpuzlarda bulunan başka bir bileşen olan arginin, insülinin kan şekeri üzerindeki etkisini arttırmada çok etkilidir.

Diğer Yararları: Likopenin hasarlı dokuları onarmada etkili olduğu bulunmuştur. Karpuz tohumları zengin yararlı yağlar ve proteinler içerir . Karpuzlar aynı zamanda iç organların, gözlerin ve salgı sisteminin sağlığı ve düzgün işleyişi üzerinde çok iyi etkileri olan phytonutrientleri de içerir.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

İlgili sorular

+1 oy
0 cevap 314 gösterim
+4 oy
0 cevap 419 gösterim
+4 oy
0 cevap 745 gösterim
10 Temmuz 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
...