Ahududu Yaprağı Çayı Yararları ve Yan Etkiler

+5 oy
2,385 gösterim
11 Haziran 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Ahududu Yaprağı Çayı Yararları ve Yan Etkiler

Ahududu yaprağı çayı , kadınlarda doğurganlığı arttırma, bağışıklık sistemini güçlendirme, kalp koruma, iltihabı azaltma, daha hızlı bir metabolizmayı destekleme , hormonları düzenleme ve mide bulantısını  önleme gibi bir dizi sağlık faydaları vardır . Bu çay çok farklı amaçlara hizmet etmekle birlikte, kadın sağlığı için çok  önemli bitkidir . Hamilelik veya emziren kadınlar için bitkisel takviyelerin hassaslığı düşünüldüğünde , bitkisel çayların kadınlar için önerilmesi alışılmadık bir durumdur .  Ahududu yaprağı  çayının inanılmaz gücü budur.

Ahududu Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir?

Ahududu yaprak çayını içmek, kadınlarda beklenen faydalarına ek olarak, soğuk algınlığı, grip, doğurganlık sorunları, sedef , egzama , akne, obezite, hazımsızlık, kabızlık , yüksek tansiyon, ağrıyan eklemler ve genel iltihaplanma sorunları yaşayan insanlar için son derece yararlıdır. Ahududu yaprak çayı, potasyum , demir , magnezyum , C vitamini , B vitamini ve E vitamini gibi güçlü antioksidanlar içerir.

Hamilelik Yardımı:  Kadınlarda doğumun daha kolay gerçekleşmesini sağlayabilir.

Dolaşım Sistemi  Sorunları:  Bu çaydaki potasyum konsantrasyonu kan basıncını düşürürü ve kardiyovasküler sistemi korur , kalp krizi ve felçlere karşı çok faydalıdır.

Sindirim:  Ahududu yaprak çayının anti-inflamatuar özellikleri mide ağrılarını yatıştırmaya ve kabızlığı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca bağırsak hareketlerini normalleştirebilen ve şişkinlik ve kramp oluşumunu kolaylaştırabilen düz kas kasılmalarını uyarabilir. Bununla birlikte, aşırı miktarda bu etkiler bu çayı müshil yapar, bu nedenle dikkatli tüketmek gerekebilir.

Bağışıklık Sistemi: Ahududu yaprak çayında bulunan C vitamini, bağışıklık sisteminin işleyişini geliştirmeye yardımcı olur ve vücuttaki beyaz kan hücrelerinin üretimini uyarır.

Doğurganlık:  Geleneksel olarak ahududu yaprağı, öncelikle hormon seviyelerini dengeleyebileceği için erkeklerde ve kadınlarda doğurganlığı artırmak için kullanılmıştır . Eğer erkekler çok fazla östrojenik bileşik yaşıyorsa, üreme yetenekleri zayıf düşer ve tersi olur. Bu çaydaki bileşikler insanlardaki bu hormon dengesizliklerini azaltabilir.

Deri tahrişi:  İnsanlar, tahriş eden cildi iyileştirmek için genellikle ahududu yaprağı çayları kullanırlar . E vitamini ve C vitamininin yanı sıra çeşitli antioksidanlardan dolayı, sedef, akne ve egzamanın neden olduğu iltihabı diğer ilaçların yanında  kullanılabilir.

Zayıflama:  Metabolizma uyarıcı bir özelliği olan yaygın olarak düşük kalorili bir çay olarak bilinen ahududu yaprağı, kilo vermek isteyenler için popülerdir. Bu çay, önemli besin maddeleri sunarken kendinizi  iyi hissettirmenize yardımcı olur ve enerji seviyenizi yükseltir.

Ahududu Yaprağı Çayı İçmeye Ne Zaman Başlamalı?

Genel olarak konuşursak, çayı ikinci trimester kadar erken içmeye başlayabilirsiniz, ancak bazı uzmanlar önceden içmeyi tavsiye etmemektedir. Ahududu yaprağındaki bazı bileşiklerin rahim kasılmalarını uyarması, gebeliğin çok erken bir aşamasında gerçekleşmesi durumunda düşük olasılığını ortaya çıkarabilir. Herhangi bir bitkisel ilaçta olduğu gibi, bu durumdada özellikle gebelik ve doğum ile doğrudan bağlantılı olan doktorunuza danışın.

Doğumdan önce rahim güçlendirmek  isterseniz, uzmanlar üçüncü trimesterden itibaren günde 2-3 fincan önerirler. Ahududu yaprağı çayıyla başlarken, günde 1 bardak başlamak ve vücudunuzun nasıl tepki verdiğini görmek en iyisidir . Herhangi bir olumsuz yan etki yaşamıyorsanız, o dozu her gün 2-3 bardağa kadar arttırmaya başlayabilirsiniz. Aktif bileşikler vücudunuzda birikir, uterus duvarınız desteklenir ve doğum yaparken etkili kontraksiyonlar ve nispeten kısa bir doğum süresi olan hızlı ve daha kolay bir doğum süreci gerçekleşir.

Ahududu Yaprak Çayın Olası Yan Etkileri

Ahududu yaprak çayını içmek, geçmişte alışılmadık hamilelik veya doğum deneyimleri olanlar için mantıklı bir seçim olmayabilir; çünkü çay bu sorunun bazılarını daha da şiddetlendirebilir veya karmaşıklaştırabilir.

Geç Doğum - Bebeğiniz zaten gecikmişse, vajinal doğum sırasında kasılmalar zaten oldukça yoğun olacaktır; Ahududu yaprağı çayıyla onları daha da güçlendirmek bebeğe çok fazla stres yaratabilir.

Kanama - İkinci veya üçüncü trimesterde herhangi bir kanama yaşadıysanız, rahim ağacını yaprak çayıyla uyarmak akıllıca olmayabilir.

Sezaryen  - Sezaryen doğum yapmayı planlıyorsanız, doğumdan sonra rahim duvarının iyileşmesine yardımcı olmasına rağmen bu çay prosedüre başlamadan önce önerilmemektedir. Geçmişte bir sezaryen yaşıyordunuz, ancak daha sonra vajinal doğum yapmak istiyorsanız, ahududu yaprağı çayı faydalı olabilir, ancak önce doktorunuzla konuşmanız şiddetle önerilir.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...