Çınar Yaprağı Çayının Faydaları Nelerdir ?

+6 oy
538 gösterim
9 Haziran 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Ülkemizde çınar ağacı uzun, sağlıklı yaşamı ve geniş gövdesi nedeniyle ulu çınar diye anılır ki bu yazımızda sizlere

ulu çınar ağacı yaprağının faydalarının neler olduğunu açıklamaya çalışacağız .

Çınar yaprağının en iyi geldiği hastalık kireçlenme hastalığı' dır. Belli bir yaşın üstündeki her insanda kireçlenme hastalığı görülebilir. Kireçlenme hastalığı, bir veya birden fazla eklemde aynı anda görülebilen bir sağlık sorunudur .

Kireçlenme hastalığı olan eklemi kullanırken zorlanır ve ağrı çekersiniz. Hatta eklemden sesler geldiğini de duyabilirsiniz .

Modern tıp, kireçlenme hastalığı için antienflamatuar ilaçlar ve fizik tedavi tavsiye etmekle birlikte kireçlenme ileri düzeydeyse protez ameliyatlarını da önermektedir. Ülkemizde en çok diz ve kalça eklemi kireçlenmeleri için protez ameliyatları yapılmaktadır .

Çınar Yaprağı Çayı Nasıl Demlenir ?

Çınar yaprağı çayı demlerken; en elzem konu büyük ve kenarları açılmış derin yırtıklı çınar yaprağı kullanılması gerekliliğidir. Diğer çınar yapraklarının çayı içilmemelidir. 2 adet kenarları açılmış derin yırtıklı büyük çınar yaprağı dört beş parçaya ayrılarak 1 bardak klorsuz su ile 1 dakika kaynatılır ve süzülür. Elde edilen çınar yaprağı çayı soğumaya bırakılır ve ılınınca içilir .

Çınar yaprağı çayı kürüne 30 gün boyunca bir sabah(bir su bardağı) bir akşam(bir su bardağı) tüketmek koşuluyla devam edilir. Burda dikkat edilmesi gereken konu çınar yaprağı çayının taze demlenmesi gerekliliğidir .

Çınar yaprağı çayı kürü kireçlenme hastalığınıza son derece yardımcı olacaktır .

Çınar yaprağı çayı kireçlenme dışında ;

Yanıklarda yanan bölgeyi yıkama (hücre yenilenmesine katkı sağlar.)

Diş ve diş eti hastalıklarında gargara yapma (ağrıyı azaltır, antiseptiktir.)

Saç kepeklenmelerinde saçı durulama (saçı kepekten kurtarır.)

Kireçlenmeden kaynaklanan kulak çınlamalarında (tinnitus), vücut ödeminde, böbrek kumunu dökmede, vajinal akıntılarda, mide bulantısında, sara ( epilepsi ), sedef ve romatizma ağrılarında  içilerek tüketmek suretiyle şifa kaynağıdır .

Çınar yaprağı çayını tansiyon hastalarının kullanırken dikkatli olmalarında yarar vardır .

Çınar yaprağını, mahallenizdeki çınar ağacından eğer yoksa aktardan veya internet üzerinden şifalı bitkiler satışı yapan sitelerden bulabilirsiniz . Çınar yaprağını satın alırken dikkat etmeniz gereken özellik büyük olması kenarlarının iyice açılmış derin yırtıklı olmasıdır .

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...