Egzama Nedir?

+6 oy
238 gösterim
3 Haziran 2017 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Egzama: Bu Kronik Cilt Bozukluğuna Giriş

Cildin ,  vücuttaki en büyük ve en hızlı büyüyen organ olduğunu biliyor muydunuz? Zararlı mikropları dışarıda tutuyor ve vücudunuzun sıcaklığını dengeler ve hatta güneşe maruz kaldığımızda D vitamini üretiminde çok önemli bir rol oynar .  Şüphesiz ki vücudunuzun en önemli organlarından biridir.

Maalesef, cildinizin sağlığını etkileyebilecek birçok durum bulunmaktadır. Örneğin  egzama, cildinizi kızarık, kaşıntılı ve pul pul hale getiren bir hastalıktır.  İlginç olan, günümüzde daha önce hiç olmadığı kadar yaygın olmasıdır.

Bilim adamları bunun ebeveynin belirli alandaki sağlık koşulları ile çocuğunun doğrudan bir bağlantısı olduğuna inanıyorlar. 

Egzama genellikle ilk 6 ayda bir çocuğun yaşamının 5 yaşına kadar ortaya çıkar. Bebekler tipik olarak bunu yüzlerinde geliştirir ve genellikle yanakları ve çeneyi etkiler. Oysa vücudun herhangi bir kısmı görünebilir ve belirtiler başka bir çocuğa farklılık gösterebilir.

Çoğu durumda, çocuk büyüdükçe semptomlar kaybolur, ancak bazı çocuklar bunu yetişkinliğe kadar sürdürecektir. Ancak, yetişkinler de aniden bu durumu geliştirebilirler. 

Egzama doğal yöntemlerle tedavi edebilir mi ?

Egzama, dirençli bir cilt bozukluğudur, genelde elinizdekinden daha uzun süre kötüleşir. Bunun için bir tedavi yok, ancak belirtileri yönetmenin yolları var . 

Konvansiyonel yöntemler genellikle topikal steroid kullanımını içerir, ancak bu ilaçların cildin inceltilmesi, renk bozulmaları ve istenmeyen tüy oluşumu gibi çeşitli yan etkilere neden olabileceği konusunda uyarı yapılmalıdır. Bazı topikal steroidler kan dolaşımınıza bile erişebilir ve ters etkilere (özellikle çocuklar için) neden olabilir. 

Bu nedenle potansiyel yan etkileri olmayan etkili doğal tedavi yöntemleri önerilir. Örneğin, İngiliz Dermatoloji Dergisinde yayınlanan bir araştırma, omega-3 yağından zengin bir diyetin, semptomlarının ciddiyetini azaltarak egzama olan insanlara yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Egzama Nasıl Bir Hastalıktır?

Egzama, kuru ciltlere ve yamaların kırmızıya ve çok kaşınmasına neden olan, kronik inflamatuar bir deri durumudur. Bazı durumlarda, lekeler sızar, sertleşir veya pullu veya huysuz dönüşebilir.

Egzamanın Belirtilerini Önlemedeki En Önemli Adım

Egzama belirtilerini önlemenin en iyi yolu tetikleyicilerinden kaçınmaktır. Bununla birlikte, öncelikle tetikleyicilerinizi tanımlamanız gerekir; bu, her zaman kolay değildir, çünkü başkalarınınkinden farklı olabilir. Bir günlük başlatın ve cilt bakımı ürünleri veya yiyecek gibi olası nedenleri içeren notlart almaya başlayın.

Yiyecek Belirtilerinizi Tetikleyebilir mi?

Bazı gıda maddeleri, egzama geçiren birçok kişi için semptomları tetikleyebilir. Belirtilerinizin gıda kaynaklı olduğundan şüpheleniyorsanız, bir eliminasyon diyeti deneyebilirsiniz. Süt ürünleri, yumurta, fıstık ve gluteni bulunan gıdalar da dahil olmak üzere patlamaya neden olduğu bilinen gıdaları ortadan kaldırarak başlayın ve belirtilerinizin gelişip gelişmediğini kontrol edin. 

Egzamanın Belirtileri Nasıl Önlenir?

Egzamanızı yönetmeye yardımcı olmak ve belirtileri önlemek için, deneyebileceğiniz bazı ipuçları şunlardır: 

Tozu temizleyin. Egzama, özellikle de çocuklara sahip birçok insan, toz akarlarına alerjiktir . Bu nedenle olası tetikleyicileri minimumda tutmalısınız. Çok fazla toz tutabilen halılardan, halılardan ve güneşliklerden kurtulun. Sıcak su kullanarak perdeleri ve yatak çarşaflarını haftada en az bir kez yıkayın ve tüm odaya da kapsamlı bir temizlik yapın.

Kuru cildi önleyin. Cilt kuruluğu alevlenmelerin başlıca nedenlerinden biridir. Her gün bir hipoalerjenik, parfümsüz nemlendirici kullanın veya daha iyisi taze hindistancevizi yağı gibi doğal bir nemlendirici kullanın . 

Kuru cilt, vücudunuzun daha fazla omega-3 yağına ihtiyacı olduğunu gösteren bir işarettir . 

 •Elbiselerinizi dikkatlice seçin. Yün ve sentetikler gibi kumaşlar egzamayı tetikleyebilir. Bunun yerine, en iyi rahatlığı sağladığı ve "nefes alabilir" olduklarından% 100 pamuktan yapılmış gevşek giysiler giyin. 

 •Sadece doğal sabun kullanın. Doğal yağlarını yok etmeden cildi temizleyebilen hafif sabunları seçin. Antibakteriyel sabunlar tipik olarak kurumaya neden olur ve çoğu insan sağlığına ve çevreye zararlı aktif madde olan triklosan kullanır.

Deterjanınızı dikkatli bir şekilde seçin. Birçok çamaşır deterjanı semptomlarınızı tetikleyebilecek sert maddeler içerir. Cildinizde daha kolay kokusuz, nötr pH ürünleri arayın. Buna ek olarak, çamaşırlarınızı yıkarken çamaşırlarınızı sabun haline getirmek için çift yıkama devresini kullanın.

Yaşamınızdaki stresleri en aza indirin. Stres vücudunuzdaki iltihaplanmayı daha da artırabilir ve belirtilerinizi arttırır veya kötüleştirebilir.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

İlgili sorular

0 oy
0 cevap 40 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
0 oy
0 cevap 33 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
0 oy
0 cevap 83 gösterim
12 Mayıs 2018 Hastalıklar kategorisinde admin (7,270 puan) sordu
+5 oy
0 cevap 247 gösterim
...