Endişe ve strese iyi gelen 10 doğal şifalı bitki

+6 oy
7,895 gösterim
26 Mayıs 2017 Şifalı Bitkiler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Endişe ve diğer stresle ilgili konular bir hayli artmış durumda . Her yıl, Valium, Xanax ve Tranxene (benzodiazepinler) gibi anti-anksiyete ilaçları için binlerce reçete yazılıyor . Bunlar toplam kullanılan ilaçların neredeyse üçte birini oluşturan en çok kullanılan reçeteli ilaçlardır . 

Örneğin, kenevir özleri , psikoaktif etkiler olmadan stres azaltmaya yardımcı olabilir ve doğal olarak rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olabilir. 

Tabii ki, mevcut birçok başka etkili doğal ilaçlar var. Yine de, çoğu insan rahatlamak için oldukça bağımlılık yapan ilaçlara başvuruyor. Bu anti-anksiyete ilaçları ilk başta mükemmel bir çözüm gibi gözükse de, kullanımlarına bağlı birçok risk bulunmaktadır. Bugün Tıbbi Haberlere göre , insanlar genellikle uyuşuk, şaşkın, baş dönmesi, zayıf veya kararsız hissettiriyor. Ayrıca, baş ağrısı, depresyon, görme sorunları ve demanslara neden olabilirler. 

Neyse ki, anti-anksiyete ilaçlarına, zararlı yan etkilere neden olmayacak birçok doğal alternatifler vardır .
 

Anksiyete ve stresle başa çıkmak için otlar doğal olarak

1. Zencefil

Bir fincan taze zencefil çayı demlemek, kaygı ve stresi hafifletmenin en hızlı yollarından biridir. Ayrıca bir sindirim veya detoks yardımcısı olarak da kullanabilirsiniz.

2. Ginkgo Biloba

Demans, kaygı, şizofreni ve serebral yetmezlik (beynin yetersiz kan akışı) belirtilerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.
 

3. Kediotu Kökü

Ne zaman stres altındaysanız, bu bitki uygun bir gece dinlenmeniz için size yardımcı olabilir. Kediotu kökü uzun huzursuzluk ve uykusuzluk tedavisinde doğal bir çare olarak kullanılmıştır. Zihni sakinleştirir ve hızlı ve kolay bir uykuya yardımcı olur.
 

4. Papatya

Birçok kişi dinlenmek için stresli bir günün ardından papatya çayı içiyor. Papatya yağı, kaygı ve depresyon duygularını hafifleten yatıştırıcı bir kokusu vardır .

5. Lavanta

Lavanta esansiyel yağı sakinleştirici ve rahatlatıcı etkisi ile ünlüdür. Sinir sistemini güçlendirir ve sakinleştirir. Klinik çalışmalarda lavanta esansiyel yağının teneffüs edilmesi stres ve kaygı düzeyini azalttığını gösteriyor.

6. Bergamot

Bergamot esansiyel yağı sakinleştirici bir etkiye sahiptir ve genellikle aromaterapide depresyon tedavisinde kullanılır. 2011 yılında yapılan bir araştırma, bergamot ve lavanta esans yağı karışımının depresyon ve anksiyete tedavisinde başarılı bir ilaç olarak kullanılabileceğini buldu.

7. Sarı kantaron

Bu bitki sıklıkla depresyon tedavisinde kullanıldığı halde, stres ve kaygı belirtilerine de faydalı olabileceğine dair iyi kanıtlar vardır .

8 . Okaliptüs

Ökaliptüs yüzlerce doğal ilaçta kullanılan popüler bir bitkidir . Bazı kaynaklar akut anksiyete ataklarının tedavisinde harikalar yarattığını ileri sürüyor.

9. Çayır tatlısı

Stres kaynaklı baş ağrılarından sık sık mücadele ederseniz, çayır tatlısı sizin için şifa kaynağı olabilir .  Dahası, bu bitkisel özüt gerginliği ve kaygıyı çözebilir.

10. Jojoba

Jojoba yağı aşırı stres ve kaygı zamanlarında rahatlamanıza yardımcı olan vücut ve zihin üzerinde yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Stres ve anksiyete ile rahatlatıcı uçucu yağlar ile birlikte mükemmel çalışır. 

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...