Omega-3 yağ asitleri ve balık yağı

+6 oy
311 gösterim
22 Mayıs 2017 Vitaminler kategorisinde admin (7,270 puan) sordu

Omega-3 yağ asitleri, balık yağı, alfa-linolenik asit

D vitamini kaynağı olarak morina karaciğeri yağı alımı ilk olarak 19. Yüzyıl İngiltere'sinde popülerleşti. Balık yağları, kalp sağlığı için araştırıldığında , Grönland da  insanlarının yüksek yağlı besinler tüketmesine rağmen kalp rahatsızlığı riski daha düşük olduğu tespit edildi.

Beslenmemizde  asıl temel yağ asitleri omega-3 ve omega-6 yağ asitleridir . Omega-3 yağ asitleri sağlayan gıdalar arasında balık yağı ve bazı bitki ve fıstık yağları bulunurken, omega-6 yağ asitleri palmiye, soya fasulyesi, kolza tohumu ve ayçiçek yağlarında bulunur. Pek ihtiyaç duyulmayan  Omega-9 yağ asitleri hayvansal yağda ve zeytin yağında bulunur.

Balık yağı dokosaheksaenoik asit (DHA) ve eikozapentaenoik asit (EPA) adı verilen iki omega-3 yağ asidi içerir. Bazı fındık, tohumlar ve bitkisel yağlar vücutta DHA ve EPA'ya dönüştürülebilen alfa-linolenik asit (ALA) içerir.

Omega-3 yağ asitlerinin koroner kalp hastalığı riski ve kolestrol düzelmesi gibi daha geniş kapsamlı sağlık faydaları sağladığı düşünülmektedir. Ayrıca kanser, depresyon ve dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) için omega-3'e bakan çalışmaların umut verici sonuçları olmuştur. Bu potansiyel sağlık faydaları nedeniyle, omega-3 yağ asitleri bakımından zengin balık yağı, popüler bir takviye haline geldi.

Önerilen miktarda DHA ve EPA'nın balık ya da balık yağı takviyeleri olarak alınmasının kalp rahatsızlığı olan insanlarda trigliseridleri düşürebileceğini ve kalp krizi, anormal kalp atışı ve inme riskini azaltabileceğine dair kanıt bulunmaktadır. DHA ve EPA, arterleri sertleştiren veya yüksek tansiyonu olan insanlara da yarar sağlayabilir. ALA için benzer etkiler bulunmuştur, ancak potansiyel faydalarını desteklemek için daha fazla kanıt gerekmektedir.

Yüksek doz alımı , yüksek kanama riski, düşük yoğunluklu lipoprotein (LDL veya "kötü") kolestrol düzeyleri, kan şekeri kontrol sorunları ve "balıksı" bir koku gibi zararlı etkilere neden olabilir. Kalp nakli yapılmış kişiler gibi risk altındaki bazı hastalarda, omega-3 yağ asitleri kalp atış hızını etkileyebilir. Omega-3 yağ asitleri yalnızca kalp hastalığı olan insanlarda tıbbi bakımda kullanılmalıdır.  Kılıç balığı, kral uskumru, kara balıkları ve albacore orkinos gibi bazı balıklar cıva zehirlenmesi riski taşıyor olsada , Balık yağı önemli bir risk taşımamaktadır .

Omega-3 yağ asitleri Faydaları

Koroner kalp hastalığı

Kanıtlar, düşük EPA ve DHA düzeyine sahip kişilerin koroner kalp hastalığı ve kalp yetmezliği riski yüksek olabileceğini düşündürmektedir.Klinik araştırmalar omega-3 yağ asitlerinin toplam ve kalp hastalığının mortalitesini (ölüm) azaltma açısından fayda sağlayabileceğini göstermektedir. Omega-3 yağ asitlerinin trigliserit ve inflamasyonun düşmesine yardımcı olabileceği düşünülmektedir. 

Yüksek tansiyon

Birçok çalışma omega-3 yağ asitlerinin kan basıncını düşürmeye yardımcı olabileceğini bildirmektedir. Bununla birlikte, etkiler genellikle küçüktür ve diğer denemeler yarar sağlamadığını bildirmiştir. Etkiler, daha yüksek tansiyonu olan ve doza bağımlı kişilerde daha büyük olabilir. DHA, EPA'dan daha büyük yararlar gösterebilir.

Hiperlipidemi (trigliserid düşürücü)

Omega-3 yağ asitlerinin balıklardan veya balık yağı takviyesinden önemli ölçüde trigliserid seviyelerini azaltabileceğine dair güçlü bilimsel kanıtlar vardır. Daha yüksek dozların daha fazla etkiye sahip olduğu bulunmuştur ve günde dört gramlık bir doz, trigliserid seviyelerini% 40'a kadar düşürebilir. Simvastatin ve atorvastatin gibi statin ilaçları kullanıldığında etkiler artabilir. Balık yağı tedavisinin, trigliseritleri düşürmek için kullanılan diğer ajanlarla karşılaştırıldığında nasıl olduğu açık değildir. Bazı çalışmalar, balık yağının LDL düzeylerini artırabileceğini öne sürüyor.

Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB)

Balık yağı, düşük omega-3 seviyelerine bağlı olan dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan insanlarda EPA, DHA ve toplam omega-3 yağ asitlerinin seviyelerinin yükselmesine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sağlıklı kişilerle demans, DEHB ve depresyon gibi zihinsel sağlık sorunları olan kişiler arasında önemli farklılıklar bulunmadığı bulunmuştur. Hem omega-6 hem de omega-3 içeren bir kombinasyon ürününün DEHB olan insanlara faydalı olduğu bulunmuştur.DEHB'de omega-3'ün öğrenme ve davranış sorunları üzerine etkisini belirlemek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır.

Bipolar bozukluk

Bipolar bozukluk için balık yağı kullanımını destekleyecek kanıtlar sınırlıdır. Bir çalışmada, balık yağı kullanılarak daha uzun iyileşme süreleri bildirildi. Bununla birlikte, diğer araştırmalar çelişkili sonuçlar üretti. Kesin sonuçların yapılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır.

   

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

×

Sitemizi Facebook da Beğenin

Show your Support. Become a FAN!

Hoş geldiniz, Şifalı Bitkiler Rehberi sizlere; Şifalı bitkiler ile ilgi sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Sitemizde yer alan yazı, yorum, fotoğraf, grafik veya diğer içerikler kesinlikle herhangi bir hastalık veya kişi için teşhis, tedavi, tanı ya da tıbbi bir öneri niteliği taşımamaktadır. Sitemizden alacağınız tüm bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Sağlığınızı ilgilendiren herhangi bir durumda, derhal yetkili uzman bir doktor veya sağlık kuruluşu ile irtibata geçmelisiniz.

...